Kredi Kartı Dolandırıcılığı ve Yapılması Gerekenler

28 Şubat 2015 tarihinde Halkbank Kredi kartımdan saat 15:30’da işlem  yapıldığına dair smsler ardı ardına gelmeye başladı. O dakika dolandırıldığımı anladım ve hemen 4440400 Halkbank Müşteri hizmetlerini aradım, durumu anlatınca kredi kartımı iptal ettiler ve yeni kart çıkarttılar ayrıca Bankanın Genel Müdürlüğüne bu işlemle ilgili faks göndermemi istediler yaklaşık yarım saat içerisinde istedikleri faksı gönderdim.

Yazdığım dilekçeyi başına bu tarz durum gelen kişiler için paylaşıyorum. Dilekçe örneği için tıklayınız.

Ayrıca harcama yapıldığına dair ve harcama onayına dair 3d secure mesajları da peşpeşe gelmeye başladı.3d güvenliğin ne olduğunu merak edenler şu linke tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirler. Aşağıdaki mesajların saatleri dikkat çekici gerçekten.

Screenshot_2015-02-28-21-17-44Screenshot_2015-02-28-21-17-52Screenshot_2015-02-28-21-18-19Screenshot_2015-02-28-21-18-25Screenshot_2015-02-28-21-18-33Screenshot_2015-02-28-21-18-37

İlgili faksı gönderdikten sonra Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak provizyonda bekleyen işlemlerin listesi telefon konuşmasıyla aldım ve harcama yapılan işyerlerine kendi imkanlarımla ulaşarak işlemlerin iptali için talepte bulundum. Yukarıdaki resimlerde de gördüğünüz gibi Hepsiburada, yemeksepeti, n11, gittigidiyor gibi firmalardan harcamalar yapılmış, harcamaların listesine kendi imkanlarımla ulaşarak bunu tabloya oluşturdum.

harcama

Yukarıdaki işlemlerin hemen hemen hepsi provizyonda bekliyordu ve daha ekstreme yansımamış işlemler olarak duruyordu bankayı telefon ile arayarak bu işlemlerin provizyonda iken iptalini talep ettiğimde sevgili banka yetkilileri bunu yapamayacaklarını söylediler 5 dk içerisinde 4 000 TL üzerinde harcama yapabileceğimi düşünmüşler herhalde 🙂 bundan sonra Halk Bankasıyla yollarımızın ayrıldığını gösteren cümleler kurdular bana sevgili Müşteri Temsilcileri :)(işlemleri iptal edemeyiz).

Olaylar sıcaklığını korurken yani aynı gün içerisinde kanuni yollara başvurmadan olmaz dedim ve karakolun yolunu tuttum olay Cumartesi günü olduğu için adliye kapalıydı. Polis arkadaşlara durumu ayrıntılı bir şekilde anlattım, ifademi verdim onlarda bu olaya çok şaşırdılar. Olayı ayrıntılı bir şekilde anlatmamın sebebi yapmadığım harcamayı savcılık kanalıyla iptal ettirebileceğimi düşünmek oldu fakat sonra fark ettim ki savcılık işlemi yapan dolandırıcı veya dolandırıcıları bulmak ile görevliymiş para iadesine karışmıyormuş 🙂 boşuna anlattıklarımla kaldım 🙂 Bu arada sevgili Halk Bankası benim yeni kredi kartımı tanımlayınca internet şubeden provizyonda bekleyen işlemleri birkaç gün sonra tekrar görür oldum. Sizinle paylaşayım.

ekran_goruntu

Yukarıdaki kart numarası yeni kart numarası. Ben bir dakikada 6 farklı işlem yapacak yeteneğe sahipmişim yada Halkbank’ın, Paraf’ın güvenlik sistemi beş para etmezmiş 5 dakikada onlarca işleme izin verdiği için kararı size bırakıyorum.

Neyse hikayeye devam edelim bilgisayarcıyız sonuçta işimiz bu 🙂 Ben bankadan umudu kesince kendi imkanlarımla işlemleri iptal için kolları sıvadım ve matbu bir mail oluşturarak ilgili sitelerim müşteri hizmetleri kısmına bu maili gönderdim.

İyi günler 28 şubat tarihinde Osman DUMAN yani bana ait halkbank kredi kartımla siteniz üzerinden 72.80TL lik bir işlem gerçekleştirilmiştir. Yapılan işlem provizyondaki işlemlere yemeksepetiokk olarak yansımıştı.rBu işlem bana ait değildir. Kredi kartı dolandırıcılığına uğradım. Bankayı arayarak kartımı iptal ederek işlemi bildirdim. Siteniz üzerinden 28 Şubat 2015 tarihli Osman DUMAN adına düzenlenmiş 4920 ile başlayıp 3733 ile biten kartımdan yapılan işlemin iptalini talep ediyorum. Konuyla alakalı şikayetimi adli makamlara yapmış bulunmaktayım. Yapılan işlem şu anda provizyonda beklemekte bu aşamada iptalini talep ediyorum.

Bununla yetinmeyip telefonla da arayarak iptal talebimi ilettim ve gittigidiyor.com, da 199,9TL,  n11.com da 69,9TL ve 422,54TL , yemeksepeti.com da 72,8TL, hepsiburada.com da 1040,56TL ve 522,56TL lik işlemler ilgili siteler tarafından iptal edildi. Bunların dışında hepsiburada.com dan yapılan 260TL lik bir harcama ise provizyonda gözükmeden direk dönem içine yansıdı(muhtemelen halkbank posundan çekildiği için) işlemin iptalini talep ettim cevap veren olmadı sikayetvar.com‘a yazınca döndüler ve ürünü kargoladıklarını kargodan geri gelince iptal işlemini yapacaklarını söylediler. Hangi adrese kargoladınız, kim adına kargoladınız diye sorunca da size bu bilgileri veremeyiz diyorlar 🙂 Savcılıktan istenirse bu bilgileri verebiliriz dediler savcılık 2015 yılı içerisinde bu bilgileri ister ama bu istek kaç ay sürer orasını bilemiyorum belkide 2016 ‘ya sarkar bizde hukukun işleyiş hızı ışık hızıyla yarıştığı için.

Yurtiçi harcamalardan bir tanesi de birdilektut yardımlaşma derneği, bu derneğe 100TL, 15TL, 1TL, 1TL, 100TL ayrı ayrı bağış yapılmış ilgili dernekle iletişime geçtiğimde işlemi banka talebiyle iptal edileceğini buna benzer durumlarla sık karşılaştıklarını söylediler demekki dolandırıcılar sadece benden bağış yapmamış 🙂

Yurtiçinde kartımdan yapılan en enteresan harcama kimseyokmu yardımlaşma derneğine yapılan  0,01TL lik bağış oldu herhalde 🙂 Onu da geri istiyorum 🙂 ben yapmadım sonuçta. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz ki dolandırıcılar hayır işlerini seviyor 🙂

Sonuç olarak yurtiçinde yarcanan paranın tamamını kurtarmış oldum. Yardım derneğine yapılan bağışları bu yazıyı yazarken henüz geri almadım.

Gelelim yurtdışı harcamalara eşimin ingilizce öğretmeni olması sebebiyle yukarıda gördünüz metni google translate ‘e ihtiyaç duymadan çevirttim 🙂 Metini burada paylaşıyorum ki başına böyle bir olay gelen kişiler faydalansın 🙂

Dear Sir/Madam,
On the 28th of February at about 15.30 a process of buying a product of 3€ was made with my credit card. But it was not me who did this shopping. I am a victim of credit card fraud. I called the bank and cancelled my credit card and started a judicial process by taking legal actions. The buying process is on the provision/authorization hold in the bank. So I request you to cancel the shopping and to return the money to my credit card. The first 4 digits of the card are 4920 and the last ones are 3733. Card is visa. My name is Osman DUMAN. Thanks in advance. 
Yukarıda gördüğünüz metini harcama yapılan sitelerin iletişim formlarına ve iletişim mail adreslerine gönderdim ve beklemeye başladım. İlgili siteler mail yoluyla bana dönüş yaptılar ve işlemin iptalini sağladılar 🙂
Servermania.com dan yapılan 69$ için yaptığım yazışmanın ekran görüntüsü.
mail1
Son gelen maile baktığınızda işlemin iptal edildiği yazıyor 🙂

mail2
boohoo.com dan 73.99$ lık işlemin iptal maili 🙂

mail3
steamgames.com dan yapılan 50€ luk işlemin iptal maili 🙂 Bu arada steam’i de öğrenmiş olduk.

mail4
trialpay.com dan yapılan 4.96$ lık işlemin iptal maili 🙂

mail5
facebook dan yapılan 46$ ve 22UYU (Uyu para birimi Uruguay Pezosuymuş dolandırıcılar sayesinde öğrendim) tutarındaki işleme ilişkin iptal maili.Facebook müşteri hizmetlerinde de farkını göstererek Türkçe olarak sorumu yanıtlamış boşuna dünya devi değil.

Bu işlemlerin dışında bir de videostrip.com üzerinden 2€ luk bir harcama yapılmış ilgili sitenin müşteri temsilcisi  Stefano ile yaptığımız görüşmede Stefano işlemi iptal etti ve işlemi yapan kişinin mail adresini ve ip adresini bizimle paylaştı 🙂 hepsiburada nın yapmadığını Stefano yaptı 🙂 ip adresinden adrese ulaşmak istedim ama türk telekomun bu bilgiyi benimle paylaşacağını zannetmiyorum.
islem_video_strip_com
Email adresine bakılırsa dolandırıcılar işini iyi yapıyor 🙂
Bunların dışında talebime rağmen işlemi iptal etmeyen iki site var birincisi tommycooper isminde bir giyim markası, gerizekalılar bankanız arasın diyorlar banka işlem yapmadığı için kendim iptal etmek durumunda kaldım. Bankanın yapacağım iptal işlemi neredeyse 6 ay sürer.
tommy_cooper
Son olarak işlemi iptal etmeyen bir diğer site herfashionbox isminde bir giyim sitesi ki ben bir işlem gerçekleştirildiğini düşünürken iki işlem gerçekleştirilmiş. Birini iptal ettirdim diğerini ekstre oluşunca gördüm.
Sonuç olarak 14 Martta oluşan ekstremde birdilektut yardımlaşma derneğine 217TL, tommycooper giyim firmasına 403TL, her fashionbox giyim firmasına 163TL ve kimseyokmu yardımlaşma derneğine 0,01TL ödenmiş ve yapmadığın işlemlere almadığım hizmetlere 783TL ödemek zorunda kaldım. Eğer kendi çabalarımla iptalleri gerçekleştirmemiş olsaydım bu rakam 4000TL nin üzerine çıkacaktı. Bu yazıyı yazmamdaki amaç bu ve buna benzer durumda olan kişilere yol göstermektir.
Kartımdan yapılan iptal ettirilen ve ettirilemeyen işlemleri listesi
islem_listesi
Kredi kartı harcamalarında yapılan işlem itirazları Visa ve Mastercard‘ın koymuş olduğu katı kurallar üzerinden gerçekleşmektedir. Ekstrenizde size ait olmadığını düşündüğünüz bir harcama varsa buna itiraz edebilirsiniz peki itirazdan sonra nasıl bir süreç oluşuyor bunu da günlerce araştırdım ve öğrendiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Harcama itirazınızı kredi kartınızı aldığınız bankaya yapıyorsunuz. Bankanız bu itirazı harcama yapılan işyerinin pos cihazını kullanmış olduğu bankaya bildiriyor, işyerinin bankası işyerine bu harcamaya ilişkin elinde olan bilgileri istiyor ( harcama fiziksel kart ile mi yapıldı? şifre kullanıldı? slibe imza atıldı mı? 3d güvenlik kodu kullanıldımı?) harcamanın nasıl yapıldığını soruyor ve harcama ayrıntılarını istiyor işyeri harcamayı benim yaptığımı ispat ederse işlemin iptali olmuyor ama ispat edemezse harcamayı iptal etmek zorunda kalıyor.
Birdilektut yardımlaşma derneğinin posunun bulunduğu banka dernekten ayrıntı istediğinde dernek bu harcamayı iptal etmek zorunda kalacak. tommycooper isimli firmada nasıl bir durum yaşayacağımızı kestiremiyorum çünkü bu adamlar ürün gönderdiyse işlemin iptali halinde işyerinin zararı ortaya çıkacak ama acımıyorum çünkü ben onlara zamanında mail atmıştım 🙂
İşin yasal zeminine bakarsak kredi kartları ile ilgili bir kanunumuz var 5464 sayılı kanun 2006 yılında çıkmış bir kanun peki bu kanun ne diyor
Kartın haksız kullanımı ve sigortalanması
MADDE 12 – Kartın ya da 16 ncı maddede belirtilen bilgilerin kaybolması veya çalınması halinde kart hamili, yapacağı bildirimden önceki yirmidört saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan yüzelli Yeni Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumludur. Hukuka aykırı kullanımın, hamilin ağır ihmaline veya kastına dayanması veya bildirimin yapılmaması hallerinde bu sınır uygulanmaz. Kart çıkaran kuruluş, yapılacak talep ve ilgili sigorta prim bedelinin ödenmesi koşulu ile kart hamilinin birinci fıkrada belirtilen yüzelli Yeni Türk Lirası tutarındaki sorumluluğunun sigortalanmasını sağlamakla yükümlüdür. Kartların sigortalanması ve sorumluluğun paylaşılmasına ilişkin usûl ve esaslar Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
İspat yükü
MADDE 32 – Kart numarası bildirilmek suretiyle üye işyerinden telefon, elektronik ortam, sipariş formu veya diğer iletişim araçları yoluyla yapılan işlemlerden doğacak anlaşmazlıklarda ispat yükü üye işyerine aittir.
Yetkili mahkeme ve merciler
MADDE 44 – Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili uyuşmazlıklarda kart hamilinin tüketici olması halinde, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22 nci ve 23 üncü maddesi hükümleri uygulanır.
Halkbankasının buradaki sorumluluğunu düşündüğümüzde 5 dakika içerisinde kredi kartından 30 dan fazla harcamaya izin verilmesi güvenlik sistemlerinin tırt olduğunu göstermektedir. Müşteri hizmetlerinin işlemleri iptal edemeyeceklerini söylemeleri, bankanın bana bir dönüş yapmaması hizmet kalitelerini göstermektedir. Banka bana gönderdiği bir mail ile itirazın 30 ile 180 gün arasında sonuçlanacağını bildirdi.
Peki bu tarz dolandırıcılık olaylarına yakalanmamak için nasıl önlem alınmalı, bankacılık sektörü buna bir çözüm getirmiş durumda çözümün ismi sanal kart, banka fiziksek kartın dışında numarası, son kullanma tarihi ve CV2 kodu fiziksel kartınızın-kinden farklı olan bir kart tanımlıyor ama bu kart aslında yok 🙂 siz internet şubeden veya müşteri hizmetlerinden limiti 0 olan kartınızın limitini yapacağınız harcama kadar artırıyorsunuz işleminizi yapıp kartın limitini tekrar sıfır yapıyorsunuz böylece sanal kart bilgileriniz 3.kişilerin eline geçse bile harcama işlemini gerçekleştiremiyorlar ayrıca fiziksel kartınızın sanal işlemlere kapatırsanız tam olarak önlem almış olursunuz. Sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum artık 🙂 Şu an paraf kartımı kapattım ve sanal işlem limiti sıfır olan bir kart kullanmaya başladım 🙂
Ayrıca kredi kartları kanunun 44. maddesine istinaden Tüketici Hakem Heyetine gerekli başvuruyu yapmış bulunmaktayım sonuçlanınca buraya yazarım.
Evet arkadaşlar Mayıs 2015 tarihi itibariyle dolandırıcılığa uğradığım meblağı kuruşuna kadar geri almış bulunmaktayım 🙂 Ekran görünütüsü paylaşmadan olmaz 🙂 Pozitif ihtilaf işlemin lehime sonuçlandığını göstermektir. Bu durumu ekstremden öğrendim Halkbankası bu konu ile ilgili beni aramadı ama sonuçta sorunum çözüldü.
kk_iade

“Kredi Kartı Dolandırıcılığı ve Yapılması Gerekenler” üzerine 91 yorum

 1. Aynı olay benimde başıma geldi.
  Yazın çok açıklayacı olmuş.
  Aynı hassasiyeti firmalar ve devlet sergileseler kimsenin başına bu tar olaylar gelmez.
  Teşekkürler.

  1. Bu konuda bilinçli olması gereken vatandaşlardır, yasalar açık ama vatandaş duyarlı olmayınca mağdur oluyor.

   1. Merhaba,

    3 gün önce aynı şey benim de başıma geldi. Facebook ödemesiyle ilgili hangi adresle iletişime geçtiğinizi öğrenebilir miyim?
    Teşekkürler

 2. Hocam alışverişlerinizde paypal kullanın yada sanal kart.Şahsen ben bugüne kadar kredi kartımın gerçek numarasını nette kullanmadım.Hep sanal kart oluştururum.Yada pp.

   1. merhaba,
    05-06 ocak 2016 tarihlerinde anneme ait yapıkredi bankasına ait kredi kartı ile 4100 tlilk kredikartı dolandırıcılığı yapıldı.Bankayı arayıp kartla işlem yapılmasını durdurduk.Ertesi gün bankaya gidip itiraz dilekçesini verdik.
    Ekstrede,trendyol,gittigidiyor,markofoni,wish,lumosity,bimeks sitelerinden alışveriş yapıldığı gözüküyor.Ayrıca ttnet,turkcell,vodaphone faturalarıda ödenmiş gözüküyor.İlgili siteleri aradım ve durumu bildirdirm.Fakat ektrede böyle bir işlem görünmesine rağmen onlar bu kart numarasıyla sistemlerinde herhangi bir alışveriş yapılmadığı bilgisini verdiler ve benden ekstreyi talep ettiler.Ekstreye yansıyan bu işlemleri nasıl göremediklerini anlayamadım!Ayrıca bankayla iletişim kurduğumda yaklaşık 10 gün içerisinde yaptığım itirazı değerlendireceklerini söylediler.Bu arada ektrenin son ödeme tarihi 17 ocak.Yani eğer bu 10 gün içerisinde itirazım sonuçlanmazsa ödemeyi yapmam gerektiğini haklı bulunduğum takdirde parayı tarafıma iade edeceklerini bildirdiler.Operatör şirketlerimi aradığımda benden detay istiyorlar.Örneğin ttnet ödemenin hangi ttnet abone numarasına yapıldığını istiyor.Kart numarasıyla bunu göremeyeceklerini bildirdiler.Bankayı aradığımda ise kredi kartı işlemlerinde herhangi bir dekont olmadığını bunu görülemeyeceğini ekstrede yazan bilginin dışında bilgi olmadığını belirttiler fakat kendi birimleri itirazım çervesinde araştırma yaptıklarında elde edebileceklerini söylediler.Lumosity ve wish sitelerine de itirazlarınımı yaptım benden bilgi istediler.İlgili bilgileri verdim yazışmalarımız devam ediyor.Şuan ne yapmam gerektiğini inanın bilmiyorum.Savcılığa şuan bir suç duyurusunda bulunmadım.Bankaya güvenip beklemeli miyim?Yoksa savcılığa suç duyurusunda bulunmalı mıyım?Değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

    1. Suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ediyorum. Ödemeyi yapmanız gerekir diye düşünüyorum. İtirazınızın sonuçlanması 10 değil 50-60 gün sürebilir. Ayrıca size bulamıyoruz derler ama savcılık istediğinde vermek zorunda kalırlar o yüzden bu bilgilerin savcılık tarafından istenmesi daha önemli bence.

    2. karakola gitmem gerekiyor mu?Suç duyurusunu savcılığa nasıl yapmam gerekiyor?Şuana kadar savcılıkta hiç işim olmadı.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.Birde üzerinden 4-5 gün geçmesi savcılığa gidilmesi için sorun yaratır mı?

    3. Merhabalar,

     Aynı durumu bende yaşadım, dava açtım davadan sonra banka; “Biz davanın bitmesini bekleyeceğiz.” deyip 7000TL’nin üstüne yattı. Dava açalı 3. Yıl oldu gelişme yok. Size tavsiyem yalnızca itiraz edin ve paranızı alın. Ben avukatla birlikte dava açtığım halde 3. Yıldır bekliyorum gelişme yok ne yazık ki. Mesajınızda GittiGidiyor demişsiniz, firmayla iletişime geçip durumu aktarın yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Ek olarak bankanın “Bulamıyorum” demesi mümkün değil, daha önce bu tür durumlarla çok karşılaştım. TEB,YapıKredi,Garanti hepsi iade yaptı. Facebook üzerinden mesaj yollarsanız bu durum ile ilgili size memnuniyetle yardımcı olurum. Facebook Adresim:https://www.facebook.com/edaox

   2. Merhaba cuma günü sanal kredi kartımdan TTnet çekmiş gibi işlem yapıldı. Telefonuma mesaj gelince hemen bankayı aradım ama işlem provizyonda diyerek iptal etmediler. Harcama itiraz formunu işlem muhasebeleştikten sonra gönderecekmişim. Sanal kartı iptal ettirdim.
    TTnet’i de aradım. Onlarda böyle bir işlem yoktu.
    Aklım hala almıyor nasıl sanal kart bilgimi ele geçirdiklerini. Daha yapabileceğim ne olabilir acaba?

    1. sanal kartınızın bilgilerini telefonda veya bilgisayarınızda tutuyorsanız ele geçirebilirler. Bilgisayarınızdaki zararlı yazılımla internet şubesine girdiğinizde ekran görüntüsü alarak bilgilerinizi ele geçirebilirler. Alışveriş yaptığınız bir site üzerinden ele geçirilebilir.

 3. Hocam bizimde online mağazamız var.Bu çalıntı ödemelerden çok mağdur oluyoruz.Adamlar elini kolunu sallaya sallaya geziyorlar.Bir İzmir’den ödeme yapmışlar bir İstanbul dan bir bakıyoruz Doğuya geçmiş.Adamlar çalıntı kartlarla sefa sürüyorlar.Sonra bizim cepten çıkıyor.3D ödeme açtığımız zamanda müşteri kaybı yaşıyoruz.Malesef yetkililer birşey yapmıyor bu kişilere.Olan olduğu gibi kalıyor.Siz yine kurtarmışsınız paranızı.

  1. Bizde savcılık kanalıyla hak aramaya kalktığınızda işler çook hantal yürüyor maalesef süreç çok uzuyor. İfadeye bile 2 hafta üzerine çağrılıyorsak yazışmalar felan bir yılı gözden çıkartmak lazım suçlu tespiti için, o da kesin değil

 4. osman bey aynı olay 2 temmuz gunu benımde basıma geldı.yazdıklarınızın cok yararını gordum,fakat sızın gıbı facebook ve steamgames.com tarafındanda dolandırıldım fakat bu ıkı sıtenın maıl adreslerını veya musterı servıslerını bulamadım,bunlara nasıl ulasacagım konusunda bana yardım edermısınız.

  1. Facebook ödemeleri için destek sayfasını bulun benim bulmam biraz zor olmuştu. Steamgames için sitelerine üye olup yardım sayfasından topik açtım.

 5. Kardeşim aynı mağduriyeti az önce yaşadım. Yarin halk bank genel Müdürlüğüne faks Çekeceğim. Başka ne yapmam gerektiğini soylermisin nasıl bir yol izlemeliyim ? RIOTGAM*LEAGUEOFLEGEND tarafından 2 binin üzerinde para çekildi yard. Olursan minnettar olurum. Hayırlı aksamlar.

 6. Sizi gercekten tebrik ediyorum. Bu kadar ugrasmissiniz. Benim boyle bir sey basima gelmedi ama malum hsbc kart bilgilerini caldirdiginda en acilinden kartimi iptal etmiştim. Su an vakifbankla calisiyorum ve internet uzerinden sikca alisveris yapiyorum. Yaziniz icin tsekkur ederim. Bu kadar ugrasip anlattiginiz icin 🙂

 7. Bu gibi olaylarda savcilikla ugrasmaya gercekten gerek yok. Cunku o kadar cok suruyor ki anlatilmaz bir sey yani. En iyisi kendiniz bulup tehdit ediceksiniz. Adminin de dedigi gibi sanal kart her zaman en guvenli seydir. Normal kartinizi kullanarak hicbir zamab internetten alisveris yapmayin yapiyosaniz da bilindik sitelerden yapin. Cunku o sacma siteleri hackliyorlar ve icindeki kayotli kredi karti numarasindan internet uzerinden alisveris yapiyorlar. Yardimci olabildiysem ne mutlu bana 🙂

 8. Benim anlamadığım nokta su: 3D güvenliği belli ki açık. Bankadan her işlem için tek kullanimlik şifre gelmiş.. peki ödeme nasıl yapılmış? Bu adamların size gelen smsleri alma imkânı mi varmış? Yok ise, bu işlemler nasıl gerçeklesmis 3D kodları girmeden?

 9. hepsi burada.com, n11.com ve gitti gidiyor.com dan nasıl 3Dsiz o rakamları yapmışlar onu anlayamadım. O sitelerde 3D standard var diye biliyorum.

 10. Vakıfbank kredi kartı numaramı ele geçirenler Gittigidiyor, Türk Eğitim Vakfı ve Steamgames.com’dan alışveriş yapmışlar ve limitimi boşaltmışlar. Hemen deşifre olan kredi kartımı iptal ettirip yeni kart çıkarttım. Yeni kartımın arkasındaki üç haneli CVC kodumu mağaza alışverişlerimde paranoya yapmamak için bantla kapattım. İnternet işlemlerine karşı limitimi de sıfırladım. Bu işlem sanal kart uygulaması olmayan kredi kartları için mutlaka yapılması gerekiyor. Artık içim rahat. Kredi kartımı güvenle kullanabilirim.

  Dolandırılma işine gelince. İlk iş olarak bankaya, hesabımdan yapılan işlemlerin dökümünü de belirterek itiraz başvurumu yaptım. 45 iş günü içinde paranın hesabıma iade edilebileceğini söylediler. Savcılığa ayrıca başvuru yapmadım çünkü verdiğim dilekçe ile banka gerekli adli soruşturmayı başlatacakmış. Ne derece doğru bilmiyorum, bekleyip göreceğiz.

  Ben yine de işimi şansa bırakmamak için Osman arkadaşımızın taktiğini uyguladım. Önce Gittigidiyor’u aradım. Ciddi firma. Sağolsunlar anında parayı hesabıma iade ettiler. Türk Eğitim Vakfı’nı aramadım. Eğitime katkımız olsun dedik ancak bankaya verdiğim dilekçe devreye girmiş olacak ki yaklaşık bir hafta sonra TEV’dan da paranın iade edildiğini gördüm. En uğraştırıcı olan ise USD üzerinden yaptıkları Steamgames.com alışverişleri oldu. Ulaşabileceğim bir telefon bulamadım. Bulsaydım epey İngilizce paralamayı kafama koymuştum. Sitenin ciddiyetini ve niyetini bilmediğim için İngilizce kavga etme provaları bile yaptım. İrtibat numarası bulamayınca destek hattına mesajlarımı gönderdim. Derdimi anlatan bir dizi mesajlaşmanın ardından gelen cevaplar beni tatmin etmedi. Araştırıyoruz, bulmaya çalışıyoruz, sabredin falan filan… Ancak son aldığım cevap yüreğime su serpti.
  “We were able to find the charge(s) in our system. We have reversed the transaction(s) and you should see a refund post to your account within the next 3-5 business days.
  It appears that your credit card information has been compromised. We would recommend that you contact your bank or credit card company to have the card number canceled.
  Thank you for bringing this to our attention. ”
  Steamgames destek hizmetlerine teşekkür ederim. Gerçekten yazdığım hiçbir mesajı cevapsız bırakmadılar ve sonuna kadar ilgilendiler. Söyledikleri gibi de yapılan tüm harcamaları kredi kartı hesabıma iade ettiler. Onların desteği olmasa parayı geri alma süreci oldukça sıkıntılı geçecekti.
  Sonuç olarak yurtiçi işlemlerden parayı iade ettirmek kolay ama yurtdışı işlemler sorun oluyor. Bu yüzden en iyisi kendi göbeğini kesmek.
  Ve en önemlisi naçizane tavsiyem, benim başıma böyle bir şey gelmez demeyip kredi kartınız ile ilgili olarak alabileceğiniz tüm güvenlik önlemlerini almanızdır.

 11. benim de basima dun geldi… hepsiburada.com dan yuklu bi alisveris yapilmis 2dakika icinde aramama ragmen islemi iptal etmediler ve finansa baglamadilar… dun bankada ve bugun savcilikta ogrendigim kadariyla kredikarti dolandiricilignda patlama varmis ve basi hepsiburada.com cekiyormus… bunlar bu dolandiricilara bilerek isteyerek yer sagladiklari icin bence suclular garanti bankasi ve hepsiburada.com hakkinda da suc duyurusunda bulundum… bu is kesinlikle 3-5capulcunun isi degil bunlar 3d kullanmayan sitelerle de isbirligi halindeler…

  1. Böyle büyük firmanın Dolandırıcılara yer sağlayacağı bana mantıklı gelmiyor arkasında Doğan grubu var. Firmanın marka Değeri bizim kredi Kartı limitlerimizin yanına 4 5 Sıfır koyduğumuzda Oluşan rakamlar. Vatandaş olarak sanal kart kullanmaya ve limitini 0 tutmaya çalışmalıyız tedbir olarak.

   1. amerika ve almanyada dogan grubu ve hepsiburada.com dan cok buyuk firmalarin musterilerini kandirdiklari ortaya cikti ve milyarlarca dolar; euro ceza yediler… bizde herkes hepsiburada.com ne diye bu ise bulassin diye dusunuyor… halbuki gunde en az 500-600kisinin hepsiburada.com da bu olayin basina geldigini dusunursek ayda 60-70milyon liralik dolandiricilik yoluyla satis demek ki bu da her firma icin cazip… yoksa hepsiburada.com 5dakikada onlemini alabilir… satis kargo adresine kadar polise verebilir…asiri art niyetli ve bilerek dolandiricilik yapilmasi icin yer sagliyor… ben tazminat davasi aciyorum ve benim gibi magdurlarla yuklu bi tazminat davasi da acmak istiyorum… onlar bizim yalnizligimizdan faydalaniyorlar ki savcilikla baslarina bi sey gelmez kanitlanmaz dusunceleri var… burada bankada en az hepsiburada.com kadar suclu… mali acidan banka ve bu duzenbaz sitelere sagladigi artilara bakmak lazim… hepsiburada.com un kesinlikle piyasa degeri bile bu islemlerle katlaniyor yillik 1 milyar tl ye yakin dolandiriliga goz yummasi sayesinde…

    1. Hepsiburada.com dan dolandırıcılık yapan kişiler gerçek bilgi beyanı yapmıyorlar verdikleri telefon numarası sahte isim de muhtemelen sahte adres bile sahte olabilir bu durumda nasıl bulacaklar bu Kişiyi bir de günde binlerce sipariş alan bir site tüm siparişleri tek tek nasıl kontrol etsin.

     1. birakin dolandirciligi; bi harfi bile kontrol edebilen yazilimlar kullaniyor bu siteler…
      hepsiburada.com son bir yilda 12senede yaptigi uye sayisindan fazla bi uye sayisi artisi yasamis… burada amaclardan biri yabanci yatirimciya fiyati sisirmek ikincisi gercekten dolandiricilik… rakamlar bu kadar buyuk ve suclamalar hep islemi yapana yonelince islemi yaptirip urunu satan hepsiburada.com meydandaki boslugu kullaniyor… herkes bu kredikarti dolandiricilarini 3-5capulcu zannediyor halbuki direk hepsiburada.com… savcilar dosyalari toplasa inceleyebilse surekli bu site cikiyor karsilarina… burada bilincli bi dolandiricilik var ki ben 2dakika sonra aradigim halde iptal etmediler konusmalar kayitli… yuklu bi tazminat davasi acicam… diger magdurlarada ulasmaya calisiyorum… burada benim parami bana vermesi onemli degil kimsenin cani yanmasin

 12. Beni , Garanti Bankasın’dan aradıklarını ve kredi kartı aidatını yatıracaklarını söylediler kart numaramın ilk 4 numarasını istediler gerisini benim söylememi istediler ve bende söyledim bi anlık gafletle hep bankalarla konuştuğum için bi an inanmıştım aidat olarak 837 lira hesabınıza yatırılıcak dediler. Ve bende akşam farkettimki mesaj gelmiş ve 8397.00 TL Teknosa işlemi size ait değil ise 4440333’ü arayınız diye. Tabi bu mesajı böyle yüklü bi miktar çekerken böyle bir para çekiliyor diye atmıyolar işlem bittikten sonra atıyorlar bizde bankayı aradık ve kartı iptal edip yeni kart çıkaracaklarını ve savcılığa başvurmamızı söylediler. Savcılığa başvurduk ve ilgileniyoruz diyorlar ama adamın telefon numarası açık aranabiliyor yani kapatmamış numarayı bunları falan ilettik ama savcılık bu bi şeyi değiştirmez biz takipteyiz suç üstü yapmamız gerekiyo diyolar ama pek inandırıcı gelmedi ilgilenmiyolar gibi. Şimdi biz bu durumda ne yapabiliriz acaba ? Banka paramızı ödeme gibi bi durumu var mı ya da Teknosa’ya mail mi atalım böyle bir sipariş var mı diye. LÜTFEN CEVAP VERİP YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ÇOK ÖNEMLİ Bİ DURUM NE YAPMAMIZ GEREKİR ACABA

  1. Öncelikle sakin olun teknosa yı arayıp boyle bir sipariş varsa iptal ettirin. Kart bilgilerinizin ilk 4 son 4 hanesi ile kontrol gerçekleştirebilir teknosa. Islem yapilirken 3d sms onay mesajı kullanıldıysa isiniz biraz daha zor. Direk sanal postan cekildiyse para 24 saat icerisinde itiraz islemini gerçekleştirdiyseniz paranızı kurtarabilirsiniz (kredi kartları kanunu gayet açık bu konuda) tabi bunun icin bir kac ay beklemeniz gerekebilir. Surecin banka tarafından incelenmesi gerek. Teknosa siparişi iptal ederse ve ürünü göndermemişse isiniz daha kolay. İşin savcılık tarafı biraz uzun sürer teknosa urunu kargoya verdiyse kargoyu teslim almaya gelen kişi polisler tarafından gozaltina alınabilir bu şekilde dolandırıcılara ulaşılabilir. Bunun icin savcılık talimatı gerekli mi orasını bilmiyorum.

 13. merhaba,dün akşam arkadaşımın cep telefonuna iş bankasından msj geliyor.1234 nolu kartla transaero airli firmasında 19.40da yapılan 885.82 usd işlem bilginiz dışındaysa kapat yazıp şu numaraya gönderin diye,hemen iş bankasını arayıp kartı kapattırdık,fakat eylül 1’den beri hem yurt içi hem yurt dışı olmak üzere toplamda 10 bin küsür harcama yapılmış,normalde ota boka sms atan banka ayın 1’inden beri tek bir msj atmamış.bu sabah bankaya gidip dilekçe yazdı arkadaşım ama net birşey söylememişler.bu durumda bankanın yüzde yüz suçu yok mu? ve bu süreçte ne yapabiliriz? yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. Süreçte yapılması gerekeni yapmışsınız bankanın cevabını beklemeniz gerekiyor. Ancak yasaya göre bildirimden önceki 24 saatlik süre esas alınıyor bu durum sorun oluşturabilir. Geçmiş olsun

 14. çok teşekkürler,yalnız şöyle bir durum var,dün akşam yaptıkları alış-verişlerinden sonra hemen kartı iptal ettirdik,24 saat dolmamıştı yani,bu sabah bankaya gittiğimzde de üzerinden 12 saat geçmiş oldu

  1. Dün geceki işlem iptal edilir diye düşünüyorum önceki işlemlerde sıkıntı çıkartılabilir.

 15. Merhabalar benim bi arkadaşımın başına bu olay çok yeni geldi dün gece 23:50 dolaylarında xxx bankadan telefonuna gelen mesajda 4.75 usd lik bi harcama yapıldığı yazıyordu hemen kartı iptal ettirmek için müşteri hizmetlerini aradık ve yetkili hanımefendi, mesajın bir dakika sonrasında 175 dolarlık bir harcama daha yapıldığını söyledi biz erken davranıp kartı iptal ettirdik fakat yinede 500 küsür lira zarardayız şu süreçte ne yapmamızı önerirsiniz veya bu tehlikenin devamı mümkün mü alınabilecek önlemler neler ve bu boşluğu yaratan ihmaller nelerdir bunlar üzerinde yoğunlaşmalıyız cevabınınz için şimdiden teşekkürler

  1. İtirazınızı yaptıktan sonra beklemeniz gerekmektedir. Alabileceğiniz önlem sanal kart kullanmak olabilir. Bu sistemdeki boşluğu suistimali gün geçtikçe artmakta ve önümüzdeki yıllarda bu sorunun kökten çözüleceğini düşünmekteyim. Geçmiş olsun.

 16. hocam benim başımada geçen ay söyle bir olay geldi.benim hepsiburada.com hesabımım hacklendi. ve benım kullanıcı adım ile alışveriş yapmışlar.bende durumu fark ettiken sonra siparişleri iptal ettirdi. bu olaydan sonra başım hukuki olarak belaya girer mi??

  1. Aynı olay benim de başıma geldi siparişler kargolanıp gönderilmediyse iptal işlemi zamanında gerçekleştiyse başına hukuki bir sorun açılacağını düşünmüyorum. Ama emin olmak istiyorsanız bir avukata danışmanızı öneririm.

   1. peki hocam sizin başınızada gelmiş siz herhangi bir işlem yaptınız mı. yoksa iptal ettirdikten sonra savcılığa filan başvurdunuz mu? adliyelik hiç işim olmadı şuanda kadar. o yüzden savcılıktı filan uğraşmak istemiyorum.

    1. Ben sipariş iptalinden sonra herhangi birşey yapmadım. Ifadeye felah da çağırılmadım. Ama biz bu düşüncede olduğumuz için dolandırıcılar çok rahat hareket etmekteler çünkü şikayet etmiyoruz.

     1. haklısınız hocam ama bilmediğimiz için insan korkuyor. şuanda gerçi biraz daha kolaylaştı ama eskiden kalma alışkanlık uzun sürecek sürekli bizi çağıracaklar diye korkuyoruz.

 17. Osman bey, tek kelimeyle harikasınız! Bu haftasonu aynı şekilde toplamda 14 işlem yapıldı kartımdan, yaklaşık 7.000 TL idi tutar. Tamamı Amerika daki firmaları tek tek Google’dan bulup mail yolladım. Daha mailleri atalı 1 saat olmadan yarısı işlemleri iptal edip iadeleri yaptılar bile. Sizin yazınıza rastlamasam hala bankadan telefon bekliyor olacaktım. Her şey gönlünüzce olsun.

 18. Osman Bey Mrb Kisaca Başimdan geceni anlatmak istiyorum ;
  02/10/2015 Tarihinde saat 12:24’de , 0(850) 360 02 95 numaralı bir çağrı geldi ve yanıtladım. Aynen müşteri hizmetleri gibiydiler ve yapı kredi fonu eşliğinde bankadan aradıklarını, kredi kartı ile hayat Sigorta’sı sözleşmesi yapıldığını ve bunun tutarının 1100 tl olduğunu söylediler. Bende böyle bir beyanım olmadığını iptal etmelerini istedim kendilerine sözde bana yardımcı olmak maksadıyla kredi kartımla ilgili bilgileri doğrulamamı istedi ve kredi kartımın 16 haneli numarasını ve 3 haneli kodu girmem gerektiğini söyledi bende bilgilerimi girdim Israrla Herhangi bir ücretin olup olmadığını sordum onlarda kesinlikle herhangi bir ücret yansımayacağını dile getirdiler ve işlemi sonlandırdılar bende telefonu kapattıktan sonra ekstrama baktığımda BURIKO Kİ Adına 545 TL 83 krş çekildiğini gördüm ve hemen kartımı kapatmak için Yapı Kredi Müşteri Temsilcisini aradım ve kartımı Kullanıma Kapattım. Kısacası dolandırıldım.

  Bankaya Fax Cektim bunun haricinde ne yapabilirim Lütfen Aciklarmisin cok Mağdur durumdayim yardim edin :((

 19. hocam aynı olay benim de başıma 03.10 itibarı ile geldi (cumartesi) hemen halkbankı aradım ve kartı iptal ettirdim.Telefona erişimim olmadığı 1 saat ıcerısınde yaklasık 7000 tl lık alısverıs yapmıslar.24 saat gecmeden de bankaya faksı cektım pazar gunu olmasına ragmen ve sızın soyledıklerınızı uygulayıp ulasabıldığım fırmalara maıl cektım veya telefon actım.su ana kadar sadece boyner magazasından yapılan ıslemlerı ıptal ettırebıldım.Gerı kalanlar donus yapmadı hala.Siz ne kadar sure ıcersınde ıslemlerı ıptal ettrımıstınız acaba?Ayrıca gercekten cok acıklayıcı ve yol gosterıcı bır yazı hazırlamıssınız.Sahsım adına cok tesekkur ederım.

  1. Kendi iptallerim bir hafta sürdü. Banka iptalleri 2 buçuk ay sürdü. Gecmiş olsun.

 20. Hocam dün itibariyle benim iptal ettiremediğim bütün çekimler banka tarafından iptal edildi.Sizin duyarlılığınız sayesinde mağdur olmaktan cok kısa sürede kurtuldum.Cok tesekkur ederim.Kimsenin başına gelmemesini temenni ederim.

 21. Osman Bey bizde bu kervana katılanlar arasındayız. 17.10.2015 tarihinde telefona gelen sms ile kartımdan harcama yapıldığı bilgisini aldım. (725 $) Hemen vakit kaybetmeden bankayı (vakıfbank) arayarak bildirdim ve banka kartı iptal ettiğini bildirdi. Sizden aldığımız bilgiyle ilgili firmaya (yabancı bir firma) mail attım. Gün içerisinde firma harcamanın şüpheli olduğunu, paranın iadesinin yapılacağını bildirir bir maille geri döndü. Dört gün sonunda provizyonda ki bekleyen işlem banka tarafından dönem içi hareketlere yansıdı. Bu arada da bankaya itiraz dilekçemi vermiştim. Merak ettiğim husus firmanın geri iadesi hemen hesaba yansımıyor mu acaba?? Firma 2-3 gün sürebileceğini söylemişti. Paylaşımlar için de ayrıca çok teşekkür ederiz. Çok faydalı bilgiler.

  1. Firma iptal ettiğinde kredi kartında gözükecek eksi değerli bir işlem olarak yansıyacak. Bir kaç gün içerisinde yansır.

 22. Sayın Osman Bey; 2 Ekim tarihinde yazan MESSLİ said’in başına gelen olayın aynısı benimde başıma geldi yine aynı numaraya benzer 0(850)360 ….. numaralı telefondan gelen çağrıda İş bankasından aradığını söyleyen şahsın İŞ ASİSTAN hizmetinden faydalandığımı bunun ücretinin 660,00TL olduğunu iptalini ancak buradan gerçekleştirilebileceğini söyleyip kredi kartıma ait bilgilerin 8 hanesini söyledi ve son dört hanesini söylememi istedi, sözde ben de güvenlik nedeniyle söylemedim bu durumda telefonda tuşlamamı istedi tabi bende tuşlamak güvenli diyerek bankadan arandığıma inandım, güvenlik onay kodunun cep telefonuma mesaj olarak geldiğini ve bunu da tuşlamamı istediler, bende güvenli diye bir güzel tuşladım  sonra telefonu kapattık. Aradan 5 dakika geçmeden İş bankasını arayıp bankadan İŞ aistan hizmetinin iptal edilip edilmediğini öğrenmek için bankaya aradım. (hızlı çalışan İŞ Bankasına ulaşmam tam 45 dakikamı aldı) Banka dolandırıcılığa maruz kaldığımı kartımı hemen iptal etmemi söyledi ve kartı iptal ettirdim.ve harcama itiraz formu düzenleyerek iş bankasına faks çektim.
  Şimdi gelelim işlemi yapan firmaya Firma BURIKO diye Ukrayna KIYV kaynaklı bir yer bunun internette aradım bulamadım ne karın ağrısıdır bilmiyorum ama MESSLİ said kardeşimin başına gelen olayla aynı acaba onun işlemi nasıl sonuçlandı? Sonuçta eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar 🙂 ,
  Birde tecrübelerinize dayanarak Banka bu işlemi iptal edip parayı iade edebilir mi? Yoksa bu işte şifre kullanılmış Suçlu Sensin mider. Eğer suçlu ben isem bu saatten sonra ne yapmalıyım?

 23. Öncelikle Merhaba hocam kredi kartı dolandırıcılığı 28.10.2015 saat 18:30 da başlayıp 18:36 ya kadar yaklaşık 7000 Tl tutarında Turcell ve Vadofone iletişim firmalarının hatlarının faturalarını ödemişler Sağ olsun Garanti Bankası da bana limitim dolduğunda msj atmayı akıl etmiş msj aldığım anda bankanın müşteri temsilcisine ulaştım ve yapıla işlemlerin bana ait olmadığını belirttim ancan bana buradan sadece hesaplarınızı ve kartlarınızı kapatabileceklerini ve iade veya iptal işlemlerini yapamayacaklarını bunlara yetkileri olmadığını söylediler bankaya itiraz formu doldurup göndermemiz gerekliymiş ve 60 ve 180 gün arasında geri dönüş sağlancagını söylediler.Bende İnternet’ten sizin yazınızı buldum ve buradaki insanların ve sizin yaptıklarınızı okudum benim kartımdan yapılan işlemler yurt içi olduğu için bankaya yaptığım itirazdan sonra Turcell ve Vadofoneye de itiraz dilekçesi yollamalı mıyım bana bi yol gösterirseniz sevinirim

  1. Operatorler bu durumla sık sık karşılaşıyorlardır. Onlarda surecin nasil işlediğini ogrenmeye çalışın.

 24. Hocam Merhaba sizin başınıza gelen kart dolandırıcılığı 28.10.2015 tarihinde yani Dün akşam saat 18:30 da başlayıp 18:36 ya kadar yaklaşık 3-4 işlem yapılmış tutar da 7000-8000 TL arasında saat geç olduğundan bankalar hem kapalı hemde 29 Ekim Tatilinde oldukları için sadece bankanın müşteri temsilciliğinden kartı kapattırdım işlemlerde Turcell ve Vadofone iletişim firmalarının faturalı hatlarını tahsilat yapmışlar bunun için banka bana 3D güvenlik msj atmadı bunu söylediğim dede bana işlemi iptal edemeyeceklerini bildirdiler. Benim size sorun ben İlk iş günü güdüp bankaya itiraz dilekçesi oluşturucagım o oluşturdugum dilekçeyi Turcell Ve Vadofone şirketlerine yollamam gereklimi yoksa işlemi yapan şirketemi göndermeliyim bana bilgi verirseniz sevinirim

  1. Savciliga suc duyurusunda bulunun ve mumkunse savcilik kanaliyla operatorlere yazi yazdirin bu sekilde durumu para iade edilene kadar goturebilirsiniz diye düşünüyorum. Itiraz icin iş gununu beklemeyin itiraz formunu bankaya hemen fakslayin ve aslini saklayin

 25. Sayın Admin;

  Öncelikle bize yardımcı olmak adına böyle bir konu açtığınız için çok teşekkür ederiz.
  Yakın zaman için de ben de aynı durumu Halkbank paraf kartımla anlattıklarınız doğrultusunda birebir yaşamaktayım.

  sizin öneriniz doğrultusu için de firmalara mail atmış bulunmaktayım. Ancak bazı firmalar örnek vermek gerekir ise amazon.co.uk veya Walmart adlı sitelere yapılan ödemelerin iptal olmayacağını sebebinin; firmaların kredi kartımın numarasını vermemin yeterli olmadığını sipariş kodunu vermem gerektiğini bu şekilde yardımcı olacaklarını söylediler. Lakin provizyonda bekleyen işlemimden böyle bir bilgi edinemedim haliyle. Sizin böyle bir durum yaşamış olduğunuz sorun oldu mu? yada tavsiye verebileceğiniz bir bilgi?

  Bankaya yaşamış olduğum durumu anlatıp dilekçemi verdim ancak bazı işlemler provizyonda bazıları boyner vb alışverişler dönem içi alışverişime yansımış durumdadır. banka yetkilileri bu konuda iler ki zamanlarda bir düzeltme yapıp beni şuan ki mağdur durumumdan kurtaracakmıdır?

  Teşekkürler

  1. Benden siteler sipariş numarası istemedi iptal etmeyen sitelerden ise banka kanalıyla paramı geri aldım biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

 26. Hocam Merhaba, yazınız için çok teşekkürler bana çok yardımı dokundu daha doğrusu dokunacak inşallah 🙂
  aynı olay bugün öğlen benimde başıma geldi dolar şeklinde üst üste harcamalar geldi hepsi aynı daybreak games adlı Amerikalı bir oyun sitesinden yapılmış. önce bankayla irtibat kurup kartı kapattım. daha sonra da epey uğraştıktan sonra siteyle irtibata geçtim. mesajınız sağolsun aynı o şekilde yazdım. kredi kartının ilk 6 hanesini istediler bulmak için verdim. ve iade işlemi için oluşturduklarını 3*5 gün içinde işlem başlayacağını beklememi söylediler. ancak ben yine de endişeliyim sizce iade gerçekleşir mi ? ben ayrı ayrı harcamaları belirtmedim toplam yapılan harcamayı belirttim ama hepsi aynı siteden zaten diye. ayrı ayrı olan harcamaları tek bir şekilde mi öderler nasıl olur içim rahat değil size sormak istedim.

  Teşekkürler

 27. Osman Bey merhaba 2 gün önce gece kredi kartımdan 15 tane avea faturası ödenmiş toplamı 3821 lira yapan hemen yapı kredi bankasına gittim kartımı iptal ettiler işlemler bekleyen provizyonda olmasına rağmen işlemleri iptal etmediler bugun tekrar gittim bankaya numaraları öğrenmek için görünmüyor numaralar dendi.Avea ile görüştüm onlarda bankayla sorunu çözmem gerektiğini söyledi banka parayı ödeyin 120 gün araştırma süresi var işlem size ait değilse zaten paranız iade edilir dedi ne yapmalıyım size göre

  1. Benim düşünceme göre paranızı geri alırsınız hemen itiraz ettiğiniz için ama bu süre size dedikleri gibi 120 gün. Ben 40-50 gün sonra almıştım. Geçmiş olsun.

 28. Merhabalar. Öncelikle bu konudaki ayrıntılı bilgileri bizimle paylaştığını için teşekkür ederim. Dün benim başıma da buna benzer bir olay geldi. Bulunmuş olduğum ilçenin iş bankası şubesinden kartımdan yapılan harcamaların bana ait olup olmadığını sordular. Sizlerinkinden farklı olarak kartımdan yapılan harcamalar seyahat harcamalarıydı. THY, Sun Express, kamilkoç ve pamukkale turizmden toplamda 3000 e yakın harcama yapılmış. Hemen bankaya gidip kartımı kapattım ve dilekçeyi doldurdum bugün de karakola gidip şikayette bulundum ifade verdim ve bankadan kartımdan yapılan bana ait olmayan harcamaların dökümanını götürdüm. Harcamalar dün ve dünden önceki güne aitti. İş bankası genel merkezden öğrendiğim kadarıyla THYden alınan uçak biletinin uçuşu gerçekleşmiş ve uçuş Dubai’ye yapılmış 🙂 Şaka gibi gülsem mi ağlasam mı bilemedim o anda. Adamlar benim belki de hayatımda göremeyeceğim yere benim paramla bilet alıp gidiyorlar ben de bu karda kışta karakol ve banka arası mekik dokuyorum 🙂 yani sonuç olarak bu uçuş gerçekleşmiş benim bu parayı alabilme şansım nedir? Bu arada tabi ki iş bankasından da şikayetçi oldum.

  1. Merhaba; merak ettiğim 3d güvenliksiz alınan bilet ile nasıl uçağa binebildiler?
   Kartın kopyasınıda mı yapıyorlar yani? Anlam veremedim.

   1. Niye binilemesin onu anlamadım 3d omadığında işlem provizyonda daha uzun bekliyor itiraz süresi dolunca da dönem içine yansıyor.

    1. Dediğinizde haklısınız ancak biletimizi gişeden alacağımız zaman yetkili nüfus kimliği ve yapılan harcamanın kredi kartını görmek istiyor

 29. Merhaba, öncelikle yazınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bana yol yordam gösterdiniz. Ben bu tür konulara hiç ilgisi ve bilgisi olmayan birisiydim. Ve dolandırıcılarda bundan çok güzel yararlanarak beni çok ustaca kandırıp 8 ocak 2016 tarihinde yabancı bir siteden (Londra’da) 228.70 pound sterlinlik bir alışveriş yaptılar. Bunun ekstreme yansıyan karşılığı 1023.98 TL oldu. Olay ise Akbank’tan aradığını söyleyen bir kadın bana daha önceden birikmiş olan kredi kart aidat ücretini kartıma yatıracağını söylemesiyle gelişti. Ben de daha önceden bu bankadan böle bir talepte bulunmuş olduğum için kadının söylediklerine inandım. Kredi kart aidat ücretlerini geri alamadığım için Akbank ile yolumu ayırmış olduğumdan Türkiye İş Bankası kredi kart bilgilerimi verdim. O kadar profesyonelce hazırlamışlar ki kredi kart bilgilerimi güvenlik* nedeniyle tuşlamam gerektiğini söyledi telefondaki kadın. Sonrasında telefonuma bir şifre geldi. Bu şifreyi işlemi gerçekleştirebilmek için kullanacağını söyledi, onuda verdim. Sonra bana bir şifre verdi güya bu şifre ile bankaya gidip paramı çekebilecekmişim. Ben bu noktaya kadar her şeye inandım. Daha önce internette hiç alışveriş yapmadığımdan bu işlemlerin nasıl olduğuna dair en ufak bir fikrim yoktu. Çok ayrıntı var aslında ama ben ana hatlarıyla anlatıyorum. Telefonda yaklaşık 15 dk konuştuk. Güvenmediğimi söylediğimde o kadar otoriter, ikna edici ve kendinden emin konuştu ki gerçekten Akbank sandım. Keza arkadan gelen sesler bile bir banka ortamını andırıyordu. Sonra telefonu kapatınca İş bankasını aradım paranın yatıp yatmadığını öğrenmek için. Hala dolandırıldığım aklımın ucundan geçmiyordu ki çağrı merkezindeki görevli kartımdan 1023.98 tl lik bir alışverişin yapıldığını söyledi ve ben şoka girdim. İlk olarak görevli kartımı kapattı. Bankaya gidip harcama itiraz dilekçesi verdim hemen. Bugün tekrar aradığımda eksiklikler olduğunu tekrar vermem gerektiğini bildirdiler. Halbuki dilekçeyi banka görevlisiyle doldurmuştum. Yarın ilk iş tekrardan dilekçe vericem. Karakola gidip suç duyurusunda bulundum. O günden beri araştırıyorum ve ne yapmam gerekiyorsa yapmak için çabalıyorum. Alışverişin yapıldığı siteye sizin örneğini verdiğiniz ingilizce mailin bilgilerini kendime uyarlayarak mail attım. (Gerçekten sağolun benim ingilizcem bunun için hiç yeterli değildi.) Bir gün oldu geri dönen yok. Site uygun fiyata mesaj sattığını söyleyen bir site. 14 gün içinde iadenin mümkün olduğunu yazmışlar. Banka dolandırıldığıma kanaat getirirse paramı bana iade edermiş fakat şifre verdiğim için benim lehime kanaat getirmesi zormuş. Ama bankanın bana yolladığı şifre mesajında şu tutarda alışveriş gerçekleştirmek üzeresiniz yazsaydı, ben de uyanır şifreyi vermezdim. Sizin bahsettiğiniz kanunlara ilişkin tüketici hakem heyetine başvuruda bulunucam. Fakat onlara tam olarak ne diyeceğimi ve ne talep edebileceğimi anlamadım. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Geçmiş olsun. 3d mesajını göndermeseydiniz iyidi. Adli mercilere gerekli başvuruları yapıp bekleyin.

   1. Teşekkür ederim. Alışverişin yapıldığı site hala benimle iletişime geçmedi, tekrar mail attım. Acaba sizin maillerinize geri dönüş ne kadar sürede yaptılar?

 30. benim başıma farklı bir olay geldi , ukraynada bir şirketten 922 tl tutarında bir çekim yapılmış bununla alakalı hemen gerekli iptalleri yaptım , banka mail order ile odendi dediği için , bir hizmet almadım sahte imza v.s diye düşünüp iadesinin yapılacağını düşünürken , telefon şirketim ilgili paranın cekim esnasında 3d secure gönderildiğini saati dakikası saniyesi ile soyledi , fakat benim telefonuma gelen ne benim onayladığım yada gelen okumadıgım bir mesaj yok. bununla alakalı ne yapmam gerekir sizce. savcılığa hakem heyetine ve bankaya dilekcemi verdim.

 31. Merhaba Osman bey, yazınız çok güzel teşekkür ederim.
  Benim de başıma sizinkine benzer bir olay geldi. Şöyle ki; Garanti-Miles kartımdan 2500TL Sgk ödemesi ve 25TL bunun işlem ücreti çekilmiş. Üstelik 3D şifresi de gelmiş, o kadar çok mesaj geliyor ki ekstre geldikten sonra farkettim mesajı.
  Bankaya giderek itiraz ettim ancak 3D kullanıldığı için olumsuz bir dönüş yaptılar ve buna da itiraz edilirse Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvurulması gerektiğini yazdılar.
  3D şifresi kullanılmadan nasıl böyle bir işlem yapılmış olabilir ki??? Çok ilginç bir olay. Yapmam gereken, tavsiye edeceğiniz bir şey var mı?

  İnternetten okuduğum kadarıyla Zeus adlı bir virüs kart bilgilerimizi almış olabilir deniyor.
  Yazı şöyle:
  İnteraktif dolandırıcıların en son kullandığı yöntem ise Zeus adlı zararlı yazılımı yemek, oyun, erotik vb. sitelere yerleştirmektedir. Bu siteleri ziyaret eden hedeflerin bilgisayarları Zeus zararlı yazılımı ile kuşatılmaktadır. Bu yazılımın faaliyeti ise hedef ne zaman İnternet bankacılığına girerse dolandırıcıların bilgisayarına uyarı vererek uzak bağlantıda hedef bilgisayarın yaptığı bütün işlemleri görmesini sağlamaktadır. Hedef kişi tam olarak bankacılık sayfasını açtığı anda sayfa donmakta ve bu dakikadan sonra uzak bağlantıdaki dolandırıcılar hesapta olan bütün parayı başka hesaba aktarırlar.

 32. Merhabalar
  Bugün ne yazik ki ben de dolandirildim. Halkbank genel mudurlugunden aradiklarin iddia ettiler. Kredi kartimdaki hayat sigortasini yeniletmek veya iptal etmek icin. Iptal isleminin gerceklestirilmesini istedim istemez olaydim. Islemim gerceklesmesi icin onay mesajlari gelicek onlari soyleyin dedi ve soyledim.Ayni musteri hizmeti gibi sinyal sesleri vb hersey inanilmaz gercekceydi. Telefonu kapatip musteri hizmetlerinu aradigimda kredi kartimdan yaklasik 820 euro cekildigini tespit ettik. Karti iptal ettik. Faks cektim. W.giwi.com adli karttan karta para aktarma sitesinden yapilmis islemler.(rus sirketi) neler yapabilirim. Ve geri doner mi o para ? Lutfen yardimci olun. Resmen şoktayim

 33. Dün akşam şöyle bir mesaj geldi “kartınızdan 80 liralık işlem yapılmaya çalışılmış başarısız olmuştur” hemen provizyondaki işlemlere baktım. Ttnet adına 50, superonline adına 60 ve 70 lira çekilmiş. 80 çekileneyünce mesaj gelmiş. Bankayı arayıp kartı kapattırdım. Bu sabah baktım superonline işlemleri kaybolmuş, ttnet işlemi provizyondan borca geçmiş. Bankaya fakslayacağım harcama itiraz dilekçesi sorunu çözer mi yoksa ayrıca yapmam gereken bişey var mı?

 34. Merhabalar. Pazartesi günü kartımdan alışveriş yapılmış saat öğlen 3 civarları. Bunu bugün farkettim ve sabah 9 gibi bankayı arayıp kartı iptal edip, dilekçemi faksladım. Harcama 190 liralık telefon faturaları. 24 saat içersinde bildirmediğim için bir sıkıntı çıkar mı ?

 35. Merhaba Osman Bey, bize yardımcı olmak için böyle bir konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederiz. Benim de başıma ”mrvee” isimli arkadaşımızın yaşadıklarının aynısı geldi. Benimkinde ise Yapı Kredi den arıyoruz diyerek bütün adımları bana yaptırdılar. Benim kartımdan yapılan harcama 367,13 GB, (İngiliz Pound’u) Türk Lirası karşılığı 1.542,38 TL çekmişler. Akabinde bankadan aranıp hesabımdan harcama yapıldığı söylenince kartı kullanıma kapattırdım. Hemen bankaya gidip itiraz dilekçemi doldurtarak genel müdürlüğe faksladık. Banka sisteminde açık provizyonlarda 1.542,38 TL MSGC London şirketine yapıldığı görünüyordu. Benim araştırmalarımda böyle bir şirketi bulamadım. Acaba ”mrvee” isimli arkadaş da bu şirketle mi karşılaştı? Yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 36. merhaba bırsey sormak istiyorum benım kredı kartımdanda bırkac kere yuklu mıktarda alısverıs yapılmaya çalışılmış fakat lımıt yetmedıgı ıcın onay verılmemıs. ben hem bankaya hemde kartımla alısverıs yapılmaya çalışılan sıteye bu guvenlık acıgından dolayı manevı tazmınat davası acmak ıstıyorum bu mumkun mu?

 37. Merhaba Osman Bey;
  Bıgün benzer bir durum benimde başıma geldi. Fakat alışveriş yapılan yurtdışı sitelere internet üzerinden ulaşamıyorum. Tahminime göre paravan şirket olarak kullanıp birçok işlemle toplam 400 $ a yakın işleme onay almışlar. Hmen finansbank müşteri hizmetlerini aradım kartı kullanıma kapattım. Banka tarafından mail adresime itiraz formu gönderildi. Müşteri temsilcisi itirazıma olumlu cevap alabileceğimi iletti. Fakat onay almak için okuduğu metinde olumsuz sonuç alınabileceğine dair bir maddede vardı. Şikayetimin 40-45 günde sonuçlanacağınıda ilettiler. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler

 38. Osman Bey merhaba,
  Benim kredi kartı bilgilerim de çalınarak “mail order” yoluyla Avea İletişim Hizmetleri A.Ş adına 4.700 küsür lira ödeme yapılmış.
  Mail order olunca herhangi bir onay sorulması söz konusu olmadı. Dün dışarıda yemek yerken bankadan gelen SMSle bilgi sahibi oldum. Hemen müşteri hizmetlerini arayarak kartımı iptal ettirdim. Harcama itiraz formu doldurup ilettim. Avea’ya online işlemlerden dilekçe yazıp gönderdim. ayrıca faksladım. Yarın Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vereceğim. Öneriniz var mı başka ne yapabilirim? Nasıl sonuçlanır fikriniz var mı? Teşekkür ederim.

 39. Merhaba Osman Bey,
  Yazınız için çok ama çok teşekkür ederiz. Ben de dün gece bir dolandırıcılık olayı yaşadım. Halkbank kredi kartımdan 2.400 ve 16 liralık işlem gerçekleştirilmiş. Gece dörtte mesajları gördüm kartı iptal ettirip şüpheli işlem bildiriminde bulundum. Sonra internette sizin yazınıza denk geldim. Kartımdan epalu ve evmanya üzerinden alışveriş yapılmış. Hemen sizin izlediğiniz yolu takip edip önce mailleri yazdım, sonra da telefonla aradım. Bana iptal işleminin gerçekleştiğini ifade ettiler. Bu iki firma anlayışlıydı ama Halkbank’ın iptal etmeme tutumuna anlam vermek zor. Hatta iptal işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini bile söylemiyorlar. En azından içimiz rahatlayacak, çünkü kartı iptal ettirince provizyondaki işlemleri ve hesap ekstrenizi de göremiyorsunuz. Ardından Siber Suçlar Dairesini aradım, onlara durumu bildirdim. Bana bankanın da iptal etmeyerek suç işlediğini söylediler. Bankayı beşinci kez arayıp bunları belirttim, ancak ondan sonra bana provizyonda işlem olmadığını, muhtemelen iptal edildiğini söylediler. Bundan sonraki işim bugün savcılığa gidip şikayet dilekçesi vermek olacak. Bankanın yapmadıkları da dahil yazacağım.

 40. Osman bey merhaba;
  benimde kartımdan yurtdışı harcaması yapılmış telefona hiç bir onay kodu gelmeden 2000tl lik harcama yapılmış.banka ile görüşüp kartı kapatıp harcama itiraz formu gönderdim, savcılığa dilekçe yazdım. anlattığınız gibi alıveriş edilen sitelere mail attım. ancak bana siparişlerin gönderildiğini yardımcı olamayacaklarını, gönderilen ürünlerin iadesi yapılırsa geri ödeme yapacaklarını yazmışlar. bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım. yardımcı olur musunuz lütfen? birde banka da mı bu şekilde düşünüp ödeme yapmaz acaba.

 41. Benim basima gelen olayda alışveriş de yok. Bir cep numarasina 1000 TL gönderilmiş ve atmlerden kartimla para çekilmiş 3.000 kadar, arayip iptal ettirebilecegim bir alışveriş de yok, banka iadesi daha mi zor bu durumda.

 42. Osman bey yazınız için çok teşekkür ederim. Bnde bu yazı sayesinde Facebook ile iletişim kurdum ve olumlu yanıt aldım ancak 5 işlemden 2 si birkaç gün sonra iade oldu. Diğer 3 ü henüz olmadı. Bir euro cinsinden çekilmişti mesai dışındakı kur farkından ötürü zarar etmiş oldum. Siz de böyle bir durum olmuşmuydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × = sixteen