Kredi kartı dolandırıcılığı ve yapılması gerekenler

28 Şubat 2015 tarihinde Halkbank Kredi kartımdan saat 15:30’da işlem  yapıldığına dair smsler ardı ardına gelmeye başladı. O dakika dolandırıldığımı anladım ve hemen 4440400 Halkbank Müşteri hizmetlerini aradım, durumu anlatınca kredi kartımı iptal ettiler ve yeni kart çıkarttılar ayrıca Bankanın Genel Müdürlüğüne bu işlemle ilgili faks göndermemi istediler yaklaşık yarım saat içerisinde istedikleri faksı gönderdim.

Yazdığım dilekçeyi başına bu tarz durum gelen kişiler için paylaşıyorum. Dilekçe örneği için tıklayınız.

Ayrıca harcama yapıldığına dair ve harcama onayına dair 3d secure mesajları da peşpeşe gelmeye başladı.3d güvenliğin ne olduğunu merak edenler şu linke tıklayıp ayrıntılı bilgi alabilirler. Aşağıdaki mesajların saatleri dikkat çekici gerçekten.

Screenshot_2015-02-28-21-17-44Screenshot_2015-02-28-21-17-52Screenshot_2015-02-28-21-18-19Screenshot_2015-02-28-21-18-25Screenshot_2015-02-28-21-18-33Screenshot_2015-02-28-21-18-37

İlgili faksı gönderdikten sonra Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak provizyonda bekleyen işlemlerin listesi telefon konuşmasıyla aldım ve harcama yapılan işyerlerine kendi imkanlarımla ulaşarak işlemlerin iptali için talepte bulundum. Yukarıdaki resimlerde de gördüğünüz gibi Hepsiburada, yemeksepeti, n11, gittigidiyor gibi firmalardan harcamalar yapılmış, harcamaların listesine kendi imkanlarımla ulaşarak bunu tabloya oluşturdum.

harcama

Yukarıdaki işlemlerin hemen hemen hepsi provizyonda bekliyordu ve daha ekstreme yansımamış işlemler olarak duruyordu bankayı telefon ile arayarak bu işlemlerin provizyonda iken iptalini talep ettiğimde sevgili banka yetkilileri bunu yapamayacaklarını söylediler 5 dk içerisinde 4 000 TL üzerinde harcama yapabileceğimi düşünmüşler herhalde 🙂 bundan sonra Halk Bankasıyla yollarımızın ayrıldığını gösteren cümleler kurdular bana sevgili Müşteri Temsilcileri :)(işlemleri iptal edemeyiz).

Olaylar sıcaklığını korurken yani aynı gün içerisinde kanuni yollara başvurmadan olmaz dedim ve karakolun yolunu tuttum olay Cumartesi günü olduğu için adliye kapalıydı. Polis arkadaşlara durumu ayrıntılı bir şekilde anlattım, ifademi verdim onlarda bu olaya çok şaşırdılar. Olayı ayrıntılı bir şekilde anlatmamın sebebi yapmadığım harcamayı savcılık kanalıyla iptal ettirebileceğimi düşünmek oldu fakat sonra fark ettim ki savcılık işlemi yapan dolandırıcı veya dolandırıcıları bulmak ile görevliymiş para iadesine karışmıyormuş 🙂 boşuna anlattıklarımla kaldım 🙂 Bu arada sevgili Halk Bankası benim yeni kredi kartımı tanımlayınca internet şubeden provizyonda bekleyen işlemleri birkaç gün sonra tekrar görür oldum. Sizinle paylaşayım.

ekran_goruntu

Yukarıdaki kart numarası yeni kart numarası. Ben bir dakikada 6 farklı işlem yapacak yeteneğe sahipmişim yada Halkbank’ın, Paraf’ın güvenlik sistemi beş para etmezmiş 5 dakikada onlarca işleme izin verdiği için kararı size bırakıyorum.

Neyse hikayeye devam edelim bilgisayarcıyız sonuçta işimiz bu 🙂 Ben bankadan umudu kesince kendi imkanlarımla işlemleri iptal için kolları sıvadım ve matbu bir mail oluşturarak ilgili sitelerim müşteri hizmetleri kısmına bu maili gönderdim.

İyi günler 28 şubat tarihinde Osman DUMAN yani bana ait halkbank kredi kartımla siteniz üzerinden 72.80TL lik bir işlem gerçekleştirilmiştir. Yapılan işlem provizyondaki işlemlere yemeksepetiokk olarak yansımıştı.rBu işlem bana ait değildir. Kredi kartı dolandırıcılığına uğradım. Bankayı arayarak kartımı iptal ederek işlemi bildirdim. Siteniz üzerinden 28 Şubat 2015 tarihli Osman DUMAN adına düzenlenmiş 4920 ile başlayıp 3733 ile biten kartımdan yapılan işlemin iptalini talep ediyorum. Konuyla alakalı şikayetimi adli makamlara yapmış bulunmaktayım. Yapılan işlem şu anda provizyonda beklemekte bu aşamada iptalini talep ediyorum.

Bununla yetinmeyip telefonla da arayarak iptal talebimi ilettim ve gittigidiyor.com, da 199,9TL,  n11.com da 69,9TL ve 422,54TL , yemeksepeti.com da 72,8TL, hepsiburada.com da 1040,56TL ve 522,56TL lik işlemler ilgili siteler tarafından iptal edildi. Bunların dışında hepsiburada.com dan yapılan 260TL lik bir harcama ise provizyonda gözükmeden direk dönem içine yansıdı(muhtemelen halkbank posundan çekildiği için) işlemin iptalini talep ettim cevap veren olmadı sikayetvar.com‘a yazınca döndüler ve ürünü kargoladıklarını kargodan geri gelince iptal işlemini yapacaklarını söylediler. Hangi adrese kargoladınız, kim adına kargoladınız diye sorunca da size bu bilgileri veremeyiz diyorlar 🙂 Savcılıktan istenirse bu bilgileri verebiliriz dediler savcılık 2015 yılı içerisinde bu bilgileri ister ama bu istek kaç ay sürer orasını bilemiyorum belkide 2016 ‘ya sarkar bizde hukukun işleyiş hızı ışık hızıyla yarıştığı için.

Yurtiçi harcamalardan bir tanesi de birdilektut yardımlaşma derneği, bu derneğe 100TL, 15TL, 1TL, 1TL, 100TL ayrı ayrı bağış yapılmış ilgili dernekle iletişime geçtiğimde işlemi banka talebiyle iptal edileceğini buna benzer durumlarla sık karşılaştıklarını söylediler demekki dolandırıcılar sadece benden bağış yapmamış 🙂

Yurtiçinde kartımdan yapılan en enteresan harcama kimseyokmu yardımlaşma derneğine yapılan  0,01TL lik bağış oldu herhalde 🙂 Onu da geri istiyorum 🙂 ben yapmadım sonuçta. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz ki dolandırıcılar hayır işlerini seviyor 🙂

Sonuç olarak yurtiçinde yarcanan paranın tamamını kurtarmış oldum. Yardım derneğine yapılan bağışları bu yazıyı yazarken henüz geri almadım.

Gelelim yurtdışı harcamalara eşimin ingilizce öğretmeni olması sebebiyle yukarıda gördünüz metni google translate ‘e ihtiyaç duymadan çevirttim 🙂 Metini burada paylaşıyorum ki başına böyle bir olay gelen kişiler faydalansın 🙂

Dear Sir/Madam,
On the 28th of February at about 15.30 a process of buying a product of 3€ was made with my credit card. But it was not me who did this shopping. I am a victim of credit card fraud. I called the bank and cancelled my credit card and started a judicial process by taking legal actions. The buying process is on the provision/authorization hold in the bank. So I request you to cancel the shopping and to return the money to my credit card. The first 4 digits of the card are 4920 and the last ones are 3733. Card is visa. My name is Osman DUMAN. Thanks in advance. 
Yukarıda gördüğünüz metini harcama yapılan sitelerin iletişim formlarına ve iletişim mail adreslerine gönderdim ve beklemeye başladım. İlgili siteler mail yoluyla bana dönüş yaptılar ve işlemin iptalini sağladılar 🙂
Servermania.com dan yapılan 69$ için yaptığım yazışmanın ekran görüntüsü.
mail1
Son gelen maile baktığınızda işlemin iptal edildiği yazıyor 🙂

mail2
boohoo.com dan 73.99$ lık işlemin iptal maili 🙂

mail3
steamgames.com dan yapılan 50€ luk işlemin iptal maili 🙂 Bu arada steam’i de öğrenmiş olduk.

mail4
trialpay.com dan yapılan 4.96$ lık işlemin iptal maili 🙂

mail5
facebook dan yapılan 46$ ve 22UYU (Uyu para birimi Uruguay Pezosuymuş dolandırıcılar sayesinde öğrendim) tutarındaki işleme ilişkin iptal maili.Facebook müşteri hizmetlerinde de farkını göstererek Türkçe olarak sorumu yanıtlamış boşuna dünya devi değil.

Bu işlemlerin dışında bir de videostrip.com üzerinden 2€ luk bir harcama yapılmış ilgili sitenin müşteri temsilcisi  Stefano ile yaptığımız görüşmede Stefano işlemi iptal etti ve işlemi yapan kişinin mail adresini ve ip adresini bizimle paylaştı 🙂 hepsiburada nın yapmadığını Stefano yaptı 🙂 ip adresinden adrese ulaşmak istedim ama türk telekomun bu bilgiyi benimle paylaşacağını zannetmiyorum.
islem_video_strip_com
Email adresine bakılırsa dolandırıcılar işini iyi yapıyor 🙂
Bunların dışında talebime rağmen işlemi iptal etmeyen iki site var birincisi tommycooper isminde bir giyim markası, gerizekalılar bankanız arasın diyorlar banka işlem yapmadığı için kendim iptal etmek durumunda kaldım. Bankanın yapacağım iptal işlemi neredeyse 6 ay sürer.
tommy_cooper
Son olarak işlemi iptal etmeyen bir diğer site herfashionbox isminde bir giyim sitesi ki ben bir işlem gerçekleştirildiğini düşünürken iki işlem gerçekleştirilmiş. Birini iptal ettirdim diğerini ekstre oluşunca gördüm.
Sonuç olarak 14 Martta oluşan ekstremde birdilektut yardımlaşma derneğine 217TL, tommycooper giyim firmasına 403TL, her fashionbox giyim firmasına 163TL ve kimseyokmu yardımlaşma derneğine 0,01TL ödenmiş ve yapmadığın işlemlere almadığım hizmetlere 783TL ödemek zorunda kaldım. Eğer kendi çabalarımla iptalleri gerçekleştirmemiş olsaydım bu rakam 4000TL nin üzerine çıkacaktı. Bu yazıyı yazmamdaki amaç bu ve buna benzer durumda olan kişilere yol göstermektir.
Kartımdan yapılan iptal ettirilen ve ettirilemeyen işlemleri listesi
islem_listesi
Kredi kartı harcamalarında yapılan işlem itirazları Visa ve Mastercard‘ın koymuş olduğu katı kurallar üzerinden gerçekleşmektedir. Ekstrenizde size ait olmadığını düşündüğünüz bir harcama varsa buna itiraz edebilirsiniz peki itirazdan sonra nasıl bir süreç oluşuyor bunu da günlerce araştırdım ve öğrendiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Harcama itirazınızı kredi kartınızı aldığınız bankaya yapıyorsunuz. Bankanız bu itirazı harcama yapılan işyerinin pos cihazını kullanmış olduğu bankaya bildiriyor, işyerinin bankası işyerine bu harcamaya ilişkin elinde olan bilgileri istiyor ( harcama fiziksel kart ile mi yapıldı? şifre kullanıldı? slibe imza atıldı mı? 3d güvenlik kodu kullanıldımı?) harcamanın nasıl yapıldığını soruyor ve harcama ayrıntılarını istiyor işyeri harcamayı benim yaptığımı ispat ederse işlemin iptali olmuyor ama ispat edemezse harcamayı iptal etmek zorunda kalıyor.
Birdilektut yardımlaşma derneğinin posunun bulunduğu banka dernekten ayrıntı istediğinde dernek bu harcamayı iptal etmek zorunda kalacak. tommycooper isimli firmada nasıl bir durum yaşayacağımızı kestiremiyorum çünkü bu adamlar ürün gönderdiyse işlemin iptali halinde işyerinin zararı ortaya çıkacak ama acımıyorum çünkü ben onlara zamanında mail atmıştım 🙂
İşin yasal zeminine bakarsak kredi kartları ile ilgili bir kanunumuz var 5464 sayılı kanun 2006 yılında çıkmış bir kanun peki bu kanun ne diyor
Kartın haksız kullanımı ve sigortalanması
MADDE 12 – Kartın ya da 16 ncı maddede belirtilen bilgilerin kaybolması veya çalınması halinde kart hamili, yapacağı bildirimden önceki yirmidört saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan yüzelli Yeni Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumludur. Hukuka aykırı kullanımın, hamilin ağır ihmaline veya kastına dayanması veya bildirimin yapılmaması hallerinde bu sınır uygulanmaz. Kart çıkaran kuruluş, yapılacak talep ve ilgili sigorta prim bedelinin ödenmesi koşulu ile kart hamilinin birinci fıkrada belirtilen yüzelli Yeni Türk Lirası tutarındaki sorumluluğunun sigortalanmasını sağlamakla yükümlüdür. Kartların sigortalanması ve sorumluluğun paylaşılmasına ilişkin usûl ve esaslar Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
İspat yükü
MADDE 32 – Kart numarası bildirilmek suretiyle üye işyerinden telefon, elektronik ortam, sipariş formu veya diğer iletişim araçları yoluyla yapılan işlemlerden doğacak anlaşmazlıklarda ispat yükü üye işyerine aittir.
Yetkili mahkeme ve merciler
MADDE 44 – Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili uyuşmazlıklarda kart hamilinin tüketici olması halinde, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22 nci ve 23 üncü maddesi hükümleri uygulanır.
Halkbankasının buradaki sorumluluğunu düşündüğümüzde 5 dakika içerisinde kredi kartından 30 dan fazla harcamaya izin verilmesi güvenlik sistemlerinin tırt olduğunu göstermektedir. Müşteri hizmetlerinin işlemleri iptal edemeyeceklerini söylemeleri, bankanın bana bir dönüş yapmaması hizmet kalitelerini göstermektedir. Banka bana gönderdiği bir mail ile itirazın 30 ile 180 gün arasında sonuçlanacağını bildirdi.
Peki bu tarz dolandırıcılık olaylarına yakalanmamak için nasıl önlem alınmalı, bankacılık sektörü buna bir çözüm getirmiş durumda çözümün ismi sanal kart, banka fiziksek kartın dışında numarası, son kullanma tarihi ve CV2 kodu fiziksel kartınızın-kinden farklı olan bir kart tanımlıyor ama bu kart aslında yok 🙂 siz internet şubeden veya müşteri hizmetlerinden limiti 0 olan kartınızın limitini yapacağınız harcama kadar artırıyorsunuz işleminizi yapıp kartın limitini tekrar sıfır yapıyorsunuz böylece sanal kart bilgileriniz 3.kişilerin eline geçse bile harcama işlemini gerçekleştiremiyorlar ayrıca fiziksel kartınızın sanal işlemlere kapatırsanız tam olarak önlem almış olursunuz. Sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum artık 🙂 Şu an paraf kartımı kapattım ve sanal işlem limiti sıfır olan bir kart kullanmaya başladım 🙂
Ayrıca kredi kartları kanunun 44. maddesine istinaden Tüketici Hakem Heyetine gerekli başvuruyu yapmış bulunmaktayım sonuçlanınca buraya yazarım.
Evet arkadaşlar Mayıs 2015 tarihi itibariyle dolandırıcılığa uğradığım meblağı kuruşuna kadar geri almış bulunmaktayım 🙂 Ekran görünütüsü paylaşmadan olmaz 🙂 Pozitif ihtilaf işlemin lehime sonuçlandığını göstermektir. Bu durumu ekstremden öğrendim Halkbankası bu konu ile ilgili beni aramadı ama sonuçta sorunum çözüldü.
kk_iade

“Kredi kartı dolandırıcılığı ve yapılması gerekenler” üzerine 116 yorum

 1. Yaziniz da anlattiklarinizi yaptim cevap bekliyorum benim kartimdan da steamgames steampowered.com ve riotgame adina cekimler yapilmis size bu sitenin donusleei ne zaman olmustu acaba Osman bey. Bankaya dilekce verdim yapi kredi bankasinda gecici iade durumu varmis sizce yaparlar mi dilekcemi isleme alana kadar proviztonda beklenler eksreme yansimaya basladi yorumunuz nedir. Sizce baska ne yapabilirim?

  1. Bankanın çok umrunda olmuyor. Aradaki saat farkından dolayı dönüşler 24 saat içerisinde olur diye düşünüyorum. Steam games dünya çapında bir site olduğu için dönüş yapacaklarına eminim. kurumsal bir kimliğe sahipler ama diğer siteleri bilmiyorum. banka üzerinden iptal 30 ile 180 arasında sürüyor bu arada ekstrenizi ödemeniz gerekecek.

 2. Değerli Osman DUMAN ;
  Başınıza gelen vahim duruma çok üzüldüm,benzeri bir olay benimde başıma geldi ve sizin yöntemlerinizle sorunu nerdeyse çözdüm.Banka ( Vakıfbank) hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Hırsız kişinin yaptığı alışverişi ancak alışveriş yaptığı siteden iptal ettirerek iade edilme prosedürünü başlatabildim. Eşiniz hanımefendinin sizin için çevirdiği metnin isimlerini ve kart numaralarını kendiminkiyle değiştirmek suretiyle aynı cümleleri kullandım ve çok etkili oldu. Kendilerine saygılarımı sunarım. Sayenizde 839 $ lık bir hesaba kurban olmaktan son anda kurtuldum . Teşekkürler.

 3. steam games oyun sitesine itirazı nasıl yaptın nasıl irtibat kurdun hangi email üzerinden

 4. mrb aynı durum benimde başıma geldi sizin yöntemleri uygulayacağım ama
  “rp product oswego”diye bir şirket ismi yada alış veriş sistemi bulamıyorum ekstrede yazan ibare bu sizce ne yapmalıyım.

 5. merhaba Osman bey
  bende internet üzerinden kredi kartım kullanılarak dolandırıcık mağduruyum..Sizin sitenizde vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda bende hareket ettım.. Kredi kartını iptal ettırdım cumhurıyet savcılığına suç duyurusunda bulundum.en önemlisi alışveriş yapılan firmalara mail atarak yapılan alisverişin bana ait olmadıgını bildirdim..işlemler firmalar tarafından iptal edildi..sizin sayenizde mağduriyetim giderildi..çok teşekkür ederim..

 6. Merhaba Osman bey, ben de ayni sekilde magdurum. Akbank kredi kartimdan, Guisseppe Zanotti firmasindan 10.000 TL uzeri alisveris yapilmis. Alisverisler GBP uzerinden yapilmis. Ayrica bir kac tane de, bizdeki yemeksepeti benzeri deliveroo.co.uk den de alisveris yapilmis, yine GBP uzerinden. Bankayla irtibata gectim. Kartim iptal edildi. Islemler henuz provizyonda gorundugu icin herhangi bir islem yapamayacaklarini belirttiler. Ben de alisveris yapilan sitelerle irtibata gectim. Bakalim, sonuc ne olacak?

 7. Merhaba benim de bugün halkbank kredi kartımdan 2 defa 1250 ve 1300 tl lik çekim olmuş. müşteri hizmetlerini aradım paypal üzerinden çekim yapılmış dedi. Bu durumda ne yapmam gerekir? paypal türkiyede kapalı. paypal e itiraz mı etsem?

 8. Merhaba Osman Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Bir hayli uğraşmak zorunda kalmışsınız. Ben de dün gece bu şekilde bir sıkıntı yaşadım. Sabah farkettiğimde Yapı Kredi Bankasını arayarak kartı iptal ettim. Ancak neyse ki düğün hazırlıklarından dolayı kart limiti 100 TL kalmıştı ki isabet olmuş fazla bir harcama yapamamışlar. Kanada’da tim hortons isimli bir kahve dükkanının 3 farklı şubesinden işlem yapılmış görünüyor. Bankaya faks çekip siteye de mesaj gönderdim bakalım neler olacak ne zaman sonuçlanacak.

 9. Merhaba Osman Bey benzer bir durumda bizim başımıza geldi fakat biraz farklı babam hesap özetine bakmaya çalışırken farklı sitelere girmiş olmalıki telefonuna vodafone fatura 3d diye bir 3d secure mesajı gelmiş ve gelen şifreyi babam çıkan ekranda girmiş ve ödeme yapılmış bunu iptal ettirmenin bir yöntemi varmı dır ?

 10. Merhaba iyi günler.. Dün akşam saatlerinde telefonuma ardı sıra mesaj geldi facebook ve epoch adlı iş yerinden çekimler yapıldığına dair. Banka (teb) hemen arkasından beni arayıp teyit aldıktan sonra kartı iptal etitle şuan bir dilekçe yazdım fakat çekimin Almanya ‘dan yapıldığı söyleniyor.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim dilekçe yazmam yeterli olucak mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

 11. geçmiş olsun ve elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız. tüketici hakem Heyetine başvurken neler gerekli.?
  banka dökümanı falan?
  hangi birime başvuruyoruz?

  1. Hakem heyeti ile ilgili bir konu olduğunu düşünmüyorum bu durumun. Adli bir vaka bence nitelikli dolandırıcılık

 12. Osman bey merhaba yaşadığınız olayın birebiri benim başıma geldi sizin yöntemlerinizle paramı aldım bu insan paramla tatil almış ordan kim olduğunu adresine telefonuna kadar buldum mahkemeye başvursam sonuç çıkar mı siz mahkemeye başvurdunuz mu sonuç ne oldu

  1. Ben mahkemeye başvurdum ama ilgili kişiler bulunamadığı için herhangi bir ceza alan olmadı

 13. Halkbankasından aynı durum benim de başıma geldi 2 gün önce. Ayrıntlı yazacağım gelişmeleri

 14. Osman bey merhabalar steam games kredi kartim dan 5 kez ust uste 91.10 usd para cekmis mesaj gelince bankayi aradim karti iptal ettim faks olaylarini halletim 3 7 gune mail gelecek dedi sanirim sizde 50 euro kaptirmissiniz buraya benim ne yapmam lazim sizin yaptiginiz gibi steama uye olup yazsam nasil aldiniz paranizi geri su an elim ayagim titriyor cok kotuyum.

  1. Müşteri hizmetlerine ulaşsanız iyi olur. Banka başvurunuzu yaptıysanız beklemeniz gerekiyor artık. Geçmiş olsun

   1. Aynn yaptim bekleyicez iade nasil yapti steam size banka mi halletti yoksa kisisel mi hallettiniz.

 15. Merhaba Osman Bey 03/08/2016 saat 16:45 de beni akbank genel müdürlük numarasından mert adımda birisi aradı Rusya’dan hesabınızdan yüklü miktarda işlem yapılıyor işlemin size ait olmadığını düşündük işlemin iptali için sizi aradık musteri numaranızı soylermisiniz dedi bende aklımda yok dedim kart numaranız dedi o da şimdi yanımda değil dedim bende panikledim hesaptan para çekilmesi diye tc aklımda dedim sonra kartının son 4 hanesini söyledi bana dogrudu. Bana art arda cepsifre geldi kendisini iletrim. En son mesajı dikkatli okusaydim bu tuzağa dusmuyecektim benim kart an teb iban nolu hesaba para aktarmış. Bu arada bana kartınızı iptal ettim sistemdeki adresimize söyledi bende Hayır değişti dedim yeni adresi verdim banka şubesine evraklar göndereceğim dedi şubeye söyledi sonra bana dediki sakin telefonu kapatmayın sizi limit yükseltimi için bankadan arayabilirler dedi ben Çakar gibi oldum olur mu efendim Akbank genel Müdürlükten arıyorum internetten bakabilirsiniz dedi baktım numarada doğru yarım tel görüşmemiz oldu ama işlemi 15 dk gerçekleştirdi bende şüphelendim kapattım telefonu musteri hizmetlerini aradım ordaki bayan bana kartımi kapalı olduğunu birsey göremediği söyledi. Bir daha aradım benim kartım da işlem yapıldı kartım kapalı olduğundan dilayi görmediğinizi söylüyorsunuz ama ben şüphelendim dedim en son yapılan işlem ne kadarlık dedim biraz bekletilir baktılar 3 ağustosta 1800 tl lik işlem 82 tl de eft ücreti dedi dedim bu bana ait değil peki o arayan siz degilseniz benim kart şüpheli işlem için nasıl kapatılıyor anlamış değilim iban numarasini veriyorum ibanla işlem yapmıyorlar akbank Vip aradım onlarda yardimci olamadı teb i aradım onlarda ibanla işlem yapamadı şu eye gitmem gerekiyormus genel Müdürlükten acmadi telini saat 5 i geçmişti. Saat 5 ten sonra dolandirilan sonra hiçbir işlem yapamiyorum onu anladım sabahi bekliyorum bakalım ne olacak emniyet savcılık banka. Bu durumda ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz. Adam parayi aldı afiyetle sabaha kadar harcamistir bile.

  1. Sizinki telefon dolandırıcılığı olayı bence paranızı geri almanız mümkün değil. Heryerde telefon dolandırıcılığı konusunda uyarılar duyurular yapılıyor sizde bunu yemişsiniz. Geçmiş olsun diyorum. Hukuki destek almanız iyi olur.

 16. Hocam mrb benim de bugun kredikartımdan 6220,00 jpy japon yeni olarak türk lirası karşılığı 614 lira dolandırılmışım. Bankayı arayıp kartı iptal ettirdim. Kart harcama itiraz formu atın dedi onun cok uzun süreceğinide ekledi. Steamgames e sen mail atıp sorunu çözmüşsünya ben üye oldum bir yere sorunumu yazdım ama doğru yer olup olmadığından emin değilim. Tutar cok fazla bana bir yardımcı olurmusun lütfen telefon la yada facebook üzerinden yazsan halletsek 5dknı almaz

  1. 614 çok da fazla değil benim 4000 tl nin üstündeydi tutar.Yabancı sitelerin müşteri hizmetleri genelde çok anlayışlı oluyorlar sorunu çözeceklerini düşünüyorum.

 17. Benim 2 kere başıma geldi. 3 ay önce 90 TL, dün 439,75 TL.İkisinde de kartı hemen kapattım. Bu iki olay da Decathlon’a gittikten 5 6 gün sonra oldu. Dün Decathlon’u aradım şüphelerimi dile getirdim. Birisi benim kartı kopyalayıp boyuna harcama yapıyor ilkinde şüphelenmedim ama ikincisinde aynı periyotta yaşandığı için şüphelenmeye başladım dedim. Gelin bakalım bulalım hırsız varsa dediler. Garanti Bankası ile çalışıyorum, iade olur ama belli bir süre geçeceği için ödemek durumunda kalırsınız dediler. 2 yıldır kart kullanıyorum tek seferde iletişim gideri için 400 lira harcamam olmadı dedim yasal prosedür bu dediler. Bir de isim istediğim halde vermiyorlar. Müşteri Hizmetleri ile konuştum daha önce de bu olayı yaşadım isim vermediniz bunda verin artık dedim. Veremeyiz dediler.Tespit ediyorsunuz ama dedim.Evet dediler.Savcılığa suç duyurusunda bulunucam bakalım bir şey çıkacak mı.

 18. Merhaba, birkaç gün önce telefonuma ardarda gelen 3D secure onay kodu SMS’leri sonucu steamgames, netflix, papajohns, facebookvirtualgoods, starzplay, wweNetwork…vb gibi yerlerden 737TL harcama yapıldığını öğrenince bankayı aradım ve kartı bloke ettirdim. Mail adresime atılan itiraz dilekçesini de imzalayıp faxladım. işlemlerin en az 45 gün süreceğini öğrendim. Verdiğiniz ingilizce metin belgesini kendime uyarlayıp ilgili kurumlara, sitelere mail atıyorum. Birkaç tanesinden geri dönüş almayı başardım. Anlamadığım nokta; 50’ye yakın alışveriş yapılmak istenmiş fakat başarılı olunamamış, bunlardan 11 kalem başarılı olup onay almış, bana 737 TL fatura kesilmiş. Benden habersiz ve onay kodsuz bu işlemler nasıl faturalandırılıyor bi anlam veremiyorum.

 19. Iyi gunler yazınız gercekten bilgilendirici.
  Bugün babamdan bir telefon aldım ve bana steamgames.com sitesinden 600.06tl para cekmisler dedi. Bende araştırmaya başladım. Bankaya gidip kartı iptal ettirmiş. Birde dilekçe vermiş. Parayı 07.08.2016 da çekmişler. Babam 10.08.2016 da fark etmiş. Ödeme hala provizyonda gozükuyor. Banka da (AKBANK) provizyondaki ödemeyi daha kolay geri alabilirsiniz demiş.
  Babam hiç bir şekilde steame kart vs. ödeme yöntemi kaydettirmedi ki kendisi zaten steam hesabına en son 810 gün önce giriş yapmış.
  Steam desteğe mail atacağım. Size kaç günde dönüş gerçekleşti? Ve de mail ile ilgili tavsiyeleriniz var mı?
  Teşekkür ederim.

 20. Merhaba eşimin başına geldi malesef facebook la ilgili acaba nereye mail attınız bu iptal ile ilgili acaba mail adresini vermeniz mumkun mu?

 21. Iyi günler Osman Bey, öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Maalesef ben de bugün kredi kartı dolandırıcılığına uğradım. Hepsiburada, Morhipo ve GittiGidiyor’dan kart bilgilerime ulaşan biri veya birileri alışveriş yapmış.

  Hepsiburada ve Morhipo’yla iletişime geçebildim, ancak Gitti Gidiyor’un ne bir telefonu ne de bir e-mail adresi var. Bir telefonu var ama sadece telesekreter çıkıp ”siteden yardım ediyoruz” deyip telefonu kapatıyorlar. Siz gittigidiyor’dan geri iade alabilmişsiniz. Gitti gidiyor’la nası iletişime geçebildiğinizi söyler misiniz? Teşekkürler

  1. Musteri hizmetlerine site uzerinden erismeniz gerekiyor. Telefon yerine musteri destek kismina yazacaksiniz size donus yapacaklar.

   1. Teşekkür ederim Osman bey, son olarak eğer bu dolandırıcılığı yapan kişi veya kişileri ilgili kurumlara (savcılık vb) şikayet edersem, bu şikayetin bana külfeti ne olur acaba? Yani, birçok git gel işi, mahkemelerde uğraşma gibi sonuçlar doğuruyor mu? Sizin yaşadığınız bu dolandırıcılığın savcılık, karakol huzurunda bir sonucu çıktı mı? Bu süreç sizi yordu mu?

    1. Pek bir git gel olmadi. Dolandiricilara ulasilamadi dava bile açılmadı. Ben parami kurtardim zaten. Uzerine gitsem de bir sey cikmayacagi icin cok ustelemedim

     1. Tüm yaşadığınız bu süreci paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Mağduriyet yaşayanlara yol göstermişsiniz. Size de tekrar geçmiş olsun, bir daha böyle tatsız bir durumla karşılaşılmaz umarım.

     2. Osman Bey merhaba, bir şey daha danışmak isterim müsaitseniz. Ben kredi kartı dolandırıcılığına uğradığım gün yani cumartesi günü, sizin siteniz sayesinde harcama itiraz dilekçesini oluşturup pazartesi gününü beklemeye başladım. Pazartesi günü yani bugün şubeye gidip dilekçeyi teslim ettim. Ancak dolandırıcılığın olduğu gün, sıcağı sıcağına 3 online alışveriş sitesini arayıp onlara haber de verdim. ”Böyle böyle.. kart bilgilermi biri çalmış, bu alışveriş hukuk dışıdır, kargoyu mağazanızdan çıkarmayın.” diye uyardım ve kayıt açtırdım. Bu 3 firmadan 2’si beni dikkate almış ve kargoyu göndermemişler ama hepsiburada cumartesi günkü konuşmamı dikkate almayıp (muhtemelen onların departmanları arası iletişimsizlikten, üşengeçlikten) kargoyu hırsıza/dolandırıcıya postalamışlar.

      Pazartesi sizi arıycaz demişlerdi, aramadıkları için ben onları tekrar aradım ve o zaman öğrendim kargonun dolandırıcıya gittiğini. Şimdi sorum şudur: banka bana eninde sonunda bu parayı geri ödeyecek, çünkü ne imzalı ne de 3D secure şifreli bir alışveriş söz konusu. Hepsiburada dolandırıcıdan ürününü de geri alamayacaktır muhtemelen, hepsiburada’nın zararını kim karşılayacak? Bu adamlar ben hırsızla uğraşmak istemediğim için ve daha fazla git-gel dilekçe yaz gibi işler yapmak istemediğim için, dolandırcı hakkında suç duyurusunda bulunmazsam madur mu olacaklar?

 22. Merhabalar 01.09.2016 tarihinde TEB kredi kartımdan steamgames.com adresinden 875 USD lık alışverış yapılmış Kartımı iptal ettirdim itiraz dilekçesini de gönderdim;fakat son ödeme tarihin 17.09.2016 Bu olayın netıcelenmesı 30 ila 120 gün Arasında değişiyormuş bu ödemeyi dondurabilir miyim? Steamgames e nasil bir mail göndermeliyim nasıl bir yol izleyeceğim hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 23. facebk vırtual goods kredi kartımdan izinsiz çekim yapılmış. facebook la nasıl iletişim yaptınız acabadetaylı nereye girdiniz rica etsem

 24. Merhaba.bir internet sitesinden ayakkabı aldım fakat beni dolandırılar.Başka kötü bür ayakkabı yollamışlar.kapıda Kredi kartı ödemesiyle tek çekim yapmıştım.Akbankı arayıp kartı kapattırdım ve harcama itirazı yaptım.faks çekin dediler çektim.sonraki gün aradığımda birdaha faks çekin dediler.Yarın yine çekiceğim fakat Nolcak bilmiyorum yani para karşı tarafa gider mi giderse de ne yapmalıyım. Bu arada firma hiçbir telefonumu açmıyor.

  1. Siz ürünü almışsınız ödemesini yapmışsınız ürünün iadesi para iadesi işlemleri tüketici hakları ile ilgili bir konu. 15 gün içerisinde iade hakkınız var. gerekli girişimleri tüketici hakem heyetine giderek yapınız.

 25. Lütfen yardımcı olurmusunuz ben öğrenciyim ve böyle şeylerle nasıl başa çıkılır bilmiyorum.Akbanka güvenebilirmiyim bu konuda?Sürekli faks çekmemi istiyorlar bu ne demek oluo? Firmaya ulaşamıyorum.Paramı nasıl geri alacağım?Çıldırıyorum resmen lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 26. MERHABA OSMAN BEY ÖNCELİKLE BURADA PAYLAŞTIĞINIZ BİLGİLER BİR ÇOK İNSANIN İŞİNE YANSIMIŞTIR KESİNLİKLE BENİMDE BAŞIMA GELDİ MALESEF 31.08.2016 TARİHİNDE AKBANK KREDİ KARTIMLA 4 İŞLEM YAPILMIŞ YURTDIŞINDAN SİZİN BURDA PAYLAŞTIĞINIZ EŞİNİZİN YAZDIĞI MAİLİ UYARLAYIP BENDE FİRMAYA YOLLADIM HALA İŞLEM PROVİZYONDA ÜSTELİK FAKAT FİRMA DÖNÜŞ YAPMADI KAÇ GÜNDÜR SİZE YABANCI ŞİRKETLER KAÇ GÜNDE DÖNÜŞ YAPTILAR ACABA BU SÜREÇ NORMAL Mİ SİZCE

  1. Genelde 24 saat içerisinde dönüş yapıyorlar. fakat bir kaç yazışma yapmak gerekebiliyor.

 27. Merhaba,

  Facebook virtual goods harcaması için mail adresi arıyorum fakat bir türlü bulamadım. Siz ne şekilde iletişime geçtiniz? Mail adresini rica ediyorum . Teşekkürler.

 28. Osman bey öncelikle bu konu için size çok teşekkür ederim, bu sabah güne bu olayla başladım steamgames.com dan 310$ lık işlem gerçekleşmiş, bankaya harcama itiraz formu doldurdum ve steam’a durumu anlattım. Bunun dışında yapmam gereken birşey var mıdır? Teşekkürler.

 29. Teşekkür ederim Osman Bey;
  2 Ay önce benim de kredi kartımdan 810$ lık alışveriş yapılmıştı. Sizin anlattığınız bu yöntemleri kullanarak paramı kurtardım. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah sizden gani gani razı olsun. Saygılar…

 30. merhaba osman bey,
  babama facebooktan arkadaşı bir çekilişe katılmasıyle ilgili kredi kartının ön ve arka resmini göndermesini söylemiş, arkadaşına da güvendiği için babam göndermiş ama sonra ortaya çıkıyor ki babamın arkadaşının hesabı hacklenmiş. Bu arada babamın hesabından 2400 lira para çekiliyor. Bunu geri alma ile ilgili bankaya gittik, hesap hareketlerinde bkm pos payu_tr, paybyme, yd sanal pos gibi yerlerden çekimler gözüküyor bunlar için bkm ile mi irtibata geçmemiz gerekir? sizce paramızı iade alabilir miyiz?

 31. Merhaba Osman bey,bende 1 ekim c.tesi evde otururken ard arda gelen sms,lerde 64.90 usd 9.80 usd ve 3000. tl,lik harcamalar size ait değilse arayınız yazısını görünce şok oldum m.hizmetlerini hemen arayıp kartı kapattım harcama itiraz formunu hem mail hem fax olarak gönderip sizinkine benzer bir dilekçe ile destekledim usd olan işlemler yansıtılmadı ama 3000.tl FCBK.ADS işlemi yansıdı ve ödeme günü geldi ama emekli olduğumdan tutar ödeyemeceğim kadar yüksek bu sabah gelen sms,te ise 60-180 günde sonuçlanacağı ve borcun tarafıma kaydedilebileceni söylüyorlar böyle bir ihtimal olabilirmi ve daha az bir ödeme yapsam faizleri bana yansıtılırmı teşekkürler.

  1. Banka borcu size yansıtacaktır. Mahkemeden bir yazı ile işlemi bekletme ihtimaliniz olabilir bunun için bir avukata danışmanızı öneririm.

 32. Merhabalar;
  Kredi kartımdan 350$ civarı bir para çekilmişti Steam Games tarafından. O siteye üyeliğim bile yok. Başka birisi kredi kartı bilgilerimi kullanarak çekmiş. Sizin taslak olarak yayınladığınız yazıyı düzenleyip siteye gönderdim. Aynı zamanda bankayı arayıp kartı iptal ettirdim. Ama banka bana yardımcı olamadı. Çünkü işlem hala “bekliyor”du. Site ile yaklaşık olarak 2 aylık bir konuşmanın ardından paramı iade etti. Zorluk çıkarttıkları için değil, işlem “bekliyor” göründüğü için yardım edemediler galiba ilk önce. “Talebinizi aldık, inceleyeceğiz” dediler. Bugün kredi kartımı tekrar kontrol ettim. Harcamalar kartımda görünmüyo. Bu yazı için çok teşekkür ediyorum. Umarım diğer mağdur olanlar için de faydalı olmuştur.

 33. Merhabalar Osman Bey,
  Yaziniz icin cok tesekkur ederiz. Bizde ayni sekilde dolandirildik. Yazinizdaki islemleri uygulayarak bir cok firmayla gorusup siparisleri iptal ettik. Birde Facebooktan harcama yapilmis ancak facebook’a bir turlu ulasamadik. Siz hangi kanaldan facebook yetkililerine ulastiniz acaba? Mail adresi vermeniz mumkun mudur?

  1. Facebook yardim sayfasi uzerinden islemi yapmaniz gerek ben de zor bulmustum. Biraz facebook yardimi incelerseniz bulursunuz

   1. Mrb Osman bey Facebook dan kredi kartı dolandırıcılığı konusunda nereye şikayet edeceğim bulamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  2. Google aramaya “facebook credits support” yazin. Sayfa sizi yönlendiriyor. Az önce ben de facebook a itirazımı yaptım bakalım hayırlısı.

  3. 30 ekimde facebooka itirazımı Türkçe olarak açık bir şekilde yazdım, 31 ekimde para iade edildi. Teşekkürler Osman Bey.

   1. Merhaba osman bey benim de başıma dün böyle bir olay geldi başka bir facebook adresinden kredi kartı bilgilerim kullanılarak 4.000 tl param çekildi. Banka provizyonda iken işlem yapamayacaklarini söylediler. Hafta içi savcılığa gideceğim başka ne yapabilirim bilemiyorum..

 34. Allah senden rağzı olsun osman kardeşim. 23.10.2016 tarihinde Kredi kartımı kopyalayıp SP DAVID SUMMERFIEL (New Castle) dükkanından 189 GBP (771.00 tl) harcama yaptılar. banka kartı ıptalı, ödeme itiraz formu mailden sonra beklemeye geçtim. Tecrübeleri okurken internetten senın yazını okudum ve senın yazmış olduğun ingilizce metni kendime uyarlayıp firmaya gönderdim. SONUÇ: 24.10.2016 provisyonda bekleyen para firmanın iptali üzerine iade edildi. Ve firma teşekkür maili yollamış. Çok teşekkür ederim kardeşim büyük bi sıkıntıdan kurtardın beni, Eyvallah.

 35. merhaba osman bey, herkes gibi bende steamgames sitesi magduruyum. 279 usd. 4 farkli cekim ile yansitilan tutardir. sizin bahsettiginiz sekilde steamgames sitesine yazi yazip yolladim. Ayni size gelen maildeki yazi geldi. bu yazidan sonra gercekten 3-5 gun icinde iade gerceklesti mi? Bu arada steamgames.com sitesine giris yaptigimda turkce oldugunu gordum. Dogru site diye dusunuyorum ama yinede size sormak isterim.

  1. merhabalar steamgames benide yaktı turkce siteleri açılıyor destek bölümünden Benim gerçekleştirmediğim Steam ödemelerine sahibim bölümüne mi ulasıp iade talep etcem acaba cekilen tutar endonezya para birimi ama provizyonda dolar olarak ücreti hangisi olarak bildirecem yardımcı olursanız sevinirim.

 36. merhabalar steamgames benide yaktı turkce siteleri açılıyor destek bölümünden Benim gerçekleştirmediğim Steam ödemelerine sahibim bölümüne mi ulasıp iade talep etcem acaba cekilen tutar endonezya para birimi ama provizyonda dolar olarak ücreti hangisi olarak bildirecem yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Farklı para birimleri dolar olarak yansıtılıyor. Dolar olarak itiraz edebilirsiniz diye düşünüyorum. Zaten kart bilgilerinizle kontrol edildiğinde miktarı otomatik olarak göreceklerdir.

 37. Tarih 08/05/2015
  Bu şekilde bir olay geldi başıma.
  Gece 00:05 civarı cep telefonuma mesaj geldi Garanti bankasından. Bir tutar yazıyordu genel olarak extre bilgisi geliyordu sms ile tamda hesap kesim tarihi olduğu için çok önemsemedim.
  Mesajı dahi okumadım.
  Ertesi sabah şans eseri alış veriş yapmak istediğimde sistem hata verdi. Hata kodunu araştırınca limitin yetersiz olduğu bilgisine ulaştım. Hemen hesap bilgilerimim kontrol etmek için bankaya girdiğimde acı olay ile karşı karşıya geldim. Bilgim haricinde “hepsiburada modagram ve googleplay” üzerinden alış verişler yapılmış olduğunu gördüm.
  İlk iş olarak ilgili bankayı arayıp kartı iptal ettim ve karşılığında itiraz dilekçesi yazmamı söylediler.
  Ama iade ile ilgili en az 90 günlük bir sürecin işleyebileceğini söylediler. Bu çok uzun bir süre idi.
  Alış veriş yapılan yerleri tek tek aramaya başladım.
  Hepsiburada ile yaptığımız görüşmelerde bu işlemin benim yapmadığımı iptalini ve iadesini istedim. İncelemeye alacaklarını söylediler. Ve dediklerini de çok kısa bir süre içinde gerçekleştirdiler. Daha sonra modagram ile de aynı dialoglar ile işleri yürüttük. Google play tarafında ise google Türkiye üzerinden birileri ile iletişme geçmiştim. Onlar tarafından da kartıma iade oldu ama çok sürüncemeli bir süreç yaşanmadı onlar tarafında.
  Tabi bu işlemleri gün içinde tamamlayıp adliye de ki mesai bitmeden hemen bilişim suçları kapsamında adliyeye koştum ve derdimi anlatan dilekçenin bir örneğini savcılığa teslim ettim. Ama o günden beri bir dönüş sağlanmadı. Artık sağlanacağını düşünmüyorum. Ben paramı aldım sonuçta.
  Modagram idi sanırım alış veriş yapanın adını ve soyadını vermişti. O ismi araştırdımdığımda yaşadığım şehir olan İstanbul’dan çok uzakta çıkmıştı. Ama çok üstelemedim. Bildirdim ismini ama hiç takip etmedim.
  E devletten de sanırım bir dava açmadığım için bir bilgi gözükmüyor. Sonuç olarak IT sektöründe olduğum için bu tarzda bir şeye maruz kalmak çok zoruma gitmişti.
  Nasıl böyle bir hata yaptım diye.
  Neyseki doğru bir şekilde yollanarak bu işi hallettik.

  Bu olay şimdi de eşimin başına geldi.
  Yine benim uyguladığım yöntemleri yaptık.
  Ve şuan beklemedeyiz.
  Bu sefer Türk Telekom düzenli fatura ödeme yazıyor.
  Tekrar bu şekilde bir araştırma yaparken yazınıza denk geldim. ve paylaşmak istedim.
  Güzel bilgiler için teşekkürler umarım biz de yardımcı olabilmişizdir.

 38. Osman Bey ben de aynı durumla karşı karşıyayım fb.me/adsL üzerinden 2.160 liralık bir harcama olmuş ve facebook a email atmak istiyorum ama email adresini bulamadım siz hangi adres üzerinden iletişim kurdunuz facebookla

  1. İyi günler , bugün aynı adresten benim kartımdan 669 tl gibi bir tutar çekildi bankaya itiraz dilekçesi falan verdim. Sizin sonucunuz ne oldu bilgi verirmisiniz

 39. benim babamın kartından da 3500 tl lik bir harcama yapılmış bir adet iphone 6s almışlar birazda nakit avans cekmişler ama allah razı olsun hepsini taksitlendirmişler kart kayıp ekstreye yansıyınca hemen kapattırdık kartı gerz insaat falan diye bi yerden yapılmıs harcamalar şifresiz olarak bunların yapılması mümkün mü nasıl iptal ettirebiliriz

 40. merhaba bugun 900 tl cekım olmus 5 farklı sıteden mesajlar ard arda gelırken hemen arayıp kartı kapattırdım ve suphelı ıslem basvurusunu yaptım daha sonra sıtelerı tek tek arayarak ıslemlerı ıptal ettırdım . tabı ıade olacak dedıler ama 2 3 gun sonra . bılgılendırme ıcın sagolun bankayı beklmek yerıne hemen ıadesını ıstemek cok mantıklı oldu ıns bankadanda gerı donus olur bırde suc duyurusunda bulunmak ıstıyorum yapanın yanına kalmasın

 41. Mrb

  Bende magdur durumdayım suan itibariyle.adını bile duymadıgım walmart isimli amerikan alısveris sitesinden yaklasık 564 USD tutarında cekim yapılmıs kredi kartından.siteye ulasamıyorum.Türkiye de muhatabı var mı.Ne yapmalıyım acil yardım lutfen

   1. mail attım wallmarta ama herhangi bir veri yok sipariş numarası yok yardımcı olamıyoruz gibi bir sey yazmışlar az cok ingilizce biliyorum.

    Hi ASLI,

    Thank you so much for contacting us, I am so sorry to hear that someone place an order with your credit card without your authorization, I will be so glad to help you with this, but in this case, because I do not have any order number, or an email joined to a walmart.com account, I cannot do anything, you did great calling to your financial institution, they will help you the best they can. Once more, I will love to help you, but I need more information, if you have something that would help me, please reply this email, I will love to help you.
    If you have additional questions, please reply to this email and we’ll be happy to assist.

    Sincerely,

    Gustavo R

    Walmart.com Customer Care

 42. Tombala banada vurdu ilk önce Şifresiz işlem yapamazsınız Uyarı mesajı 1 dk sonra 170$Market harcaması yaptınız mesajı Akbanktan bu olay 15 dk önce oldu saat 02:30 Olayı fark etmesem limit geniş ne varsa alıcaklar , o dakika müşteri hizmetlerinden kapattım işlem düşmediğini provizyonda olduğunu belirtti yabancı bir firma ismi söyledi. Eğer ekstraya düşerse itiraz faksından bahsetti ama Yarın ilk işim şubeye gitmek Ayrıxa sizin eşinizin hazırladığı faksı uyarlayıp işlemi hızlandırmak Osman bey sizin sayenizde Saat 03:11 Rahatla uykuya dalıyorum , Allah Razı olsun sizden ve Eşinizden …Çok teşekkürler

  1. Şubeye giderek bir sonuç elde edebildiniz mi Önder Bey. hesap extresine düşmesini bekleyin diye mail atmış akbank bana da

 43. Banada hemen hemen aynı cevabı verdi walmart. Bu durumda ne yapmamız gerekir gelen mesajı gönderdik ama sonuç aynı sipariş numarası istiyor ve mail adresinizi bulamadık diyor

 44. 12.12.2016 da babamın telefonuna harcama miktarından daha fazla borcunun olduğu mesaj geliyor işbankasından ve babam bankaya gidip itiraz dilekçeyi veriyor. ZR-S/PARAM/TURKPARA vasıtasıyla 2700 TL civarında işlem yapılmış ve 4 taksite bölünmüş.Babamın telefonuna 13.11.2016 tarihinde 3d scureden işlem ile alakalı şifre gönderilmiş ama maalesef babam mesaja bile bakmamış.işlem üzerinden nerdeyse 1 ay geçmiş ve ekstreye yansımış olan bu miktar banka tarafından iadesi yapılır mı?

 45. hocam bu durum benim de başıma geldi 120 günlük yasal süre önümüzdeki hafta dolmak üzere ve herhangi bir iade yok şuana kadar. bu yasal süre bittikten sonra hakem heyetine gideceğim. hakem heyetine gitmek için avukat ile mi görüşmem lazım ne yoksa kendim gidip başvurumu yapacagım ne gibi belgeler lazımdır ? şimdiden cok teşekkürler

 46. Merhabalar. AT&T diye bir firmadan yapılan alışverişle dolandırıldığımı öğrendim. Sizin yazdıklarınız sayesinde firma ile iletişime geçtim ama bir türlü iptal ettiremiyorum. Bütün gün onlarla mailleştim. Ne önerebilirsiniz?

 47. Osman bey, hepimize geçmiş olsun. Aynı sorunu ben de yaşadım. Dün kredi kartımda sizin anlattıklarınıza benzer işlemler oldu. Vakıfbanktan gelen mesajlardan sonra hemen aradım kartı iptal ettirdim. Sonra aramalarda sizin sitenizi buldum, ve yapılabilecekleri öğrendim. Provizyondaki işlemlerden Koton ve trendyol’a telefonla ulaştım, bugün tekrar sorduğumda işlemi iptal ettiklerini ve bu sabah geri ödeme yaptıklarını bir hafta içinde kartıma yatacağğını söylediler. Ancak bir ödeme sanırım google’a ait. Provisyonda GOOGLE* Elex g.co/payhelp#GB olarak görünüyor. Google’a Türkiye’de ulaşma olanağı var mıdır? Ben aradım fakat bulamadım. Kolaylıklar dilerim.

 48. Osman bey iyi akşamlar. Aynı dolandırıcılık bugün başıma geldi. Allahtan yurtiçinden beymen ve defacto’dan sipariş verilmiş. Işlem iptali için mail attım, yarın da arayacağım. Sizin bu yazınız olmasaydı bu işlemleri yapamayacaktım. Allah sizden razı olsun.

  Benim bir sorum olacak; bu iki firma para iadesini tarafıma nasıl yapacak? çünkü sipariş verilmiş kredi kartımı kapattım? bunu öğrenebilir miyim?

 49. Ayni şey bugün benim basima geldi. Denizbank kredi kartimdan TTNET Fatura Ödemesi işyeri ve TTNET Duzenli FATURA isyerinden ödeme altinda ayni dakika içinde 3 tane cekim yapildi. 65.5 TL, 1.01 TL ve 60 TL seklinde 3 çekim yaptı. Bankayi aradım işlem provizyonda olduğu halde iptal dahi etmediler. Harcama İtiraz Formu gönderdiler buna itiraz edin inceleyelim dediler. Işlemi kimin hangi abone numarasının yaptığı falan belli degil. Denizbank ekstrelerinde hiçbir bilgi görünmüyor. Yapilan islem hakkinda bilgi dahi vermiyorlar. Resmen soyguna aracılık ettiler. TTNETi arayim dedim bir insana baglanamadim bile. Cag dışı çalışan ttnet kendi müşterisi olmayan insanlarin onlari arayacagini dusunecek kapasitede olmadigi icin hicbir sekilde bilgi alacak bir secenek bulamadim kimseye baglanamadim. Kendim Türk Telekom hatti kullandigim halde yine musteri temsilcisine baglanti secenegi olmadıği icin baglanamadim. Bu ulkede işini duzgun yapan firma kalmadi artik. Göz göre göre soyuluyoruz.

 50. Osman Bey merhaba,

  Kredi kartımdan bilgim olmadan Yurtdışı kaynaklı (Çin) para çekimi oldu. Kartımı kapatıp, harcama itiraz formunu doldurdum. Savcılığa suç duyurusunda bulunmamın bir faydası olur mu? Yazınızdan anladığım kadarı ile Yurt için para çekilme işlemleri için faydalı ama Yurtdışı için bir faydası olmuyor gibi.

  1. Yurtdışı işlemlerde visa ve master kartın kendi kuralları bankalar için bağlayıcı oluyor. Savcılık tarafından suçluların bulunması zor gibi geliyor bana siz paranızı kurtarmaya odaklanın.

 51. Bana da oldu. Steam’den 670 USD çekmişler (Daha önce Steam’in adını dahi duymamıştım). Bankam ING. Cep telefonuma arka arkaya 5 adet mesaj gelince bankayı arayıp kartımı iptal ettirdim. İnternet şubesinden harcamaların yapıldığı yerleri öğrendim (harcamalar provizyonda bekliyordu, çoğu Steam’den). Hemen Steam’e konuyla ilgili bir e-mail attım. Steam’in Türkçe internet sitesi var, Destek bölümünün altında “Benim gerçekleştirmediğim Steam ödemelerine sahim” diye bir bölüm de var. Maili bu bölümden önce Türkçe sonra İngilizce attım. Maile İngilizce olarak geri döndüler. Kredi kartımın son 4 hanesi isteyip konuyu araştıracaklarını söylediler. Bir kaç gün sonra ödemeleri geri çekeceklerini söyledikleri mail ile geri döndüler. Banka ödemeleri yaklaşık bir ay provizyonda beklettikten sonra ekstreye yansıtmadan provizyondan sildi.

 52. Osman bey size çok teşekkür ederim. Burada yazdıklarınızı uygulayarak 8 mayıs 2017 de uğradığım 1250 tl ilk yurt dışı kart dolandırıcılığı olayımı 2 günde çözdüm ve alışveriş yapılan milanodaki şirketle mailleşerek banka prosedürünü beklemeden 3 günde çözdüm. Şipariş dolandırıcıya kargolanmadan satışı iptal ettirebildim. Tekrar teşekkürler. İlk etapta alışveriş sitesini tam doğru olarak bulabilseydim bu süre 3 gün değil 1 gün olurdu sanırım.

 53. Osman bey size çok teşekkür ederim. geçen hafta kredi kartımdan 1250 tl lik yurtdışı alışverişi yapıldı. bloğunuzdan okuduğum bilgilerle ilgili işyerine google translate yardımıyla attığım maille alışverişi iptal ettirip 2 günde paramı kurtardım. tekrar teşekkürler.

  1. Bu yazıyı yazmamdaki amaç aynı duruma düşen kişilere yardımcı olmaktı.Paranızı kurtarmanıza sevindim.

 54. bende facebook uzerinden banka linkine tikladim cikan ekranda sifremi girdim sonra mesaj geldi dogruluma kodu onu giridim. sayfa acilmayinca suphelendim hesabi kontrol ettim ve hesabimdan kredi kartina para aktarilmis ordan cekilmis vodafone fatura odenmis hemen iptal ettim kartlarimi . 3d kod kesinlikle bana gelmedi giris yapmadim ama kredi kartimdan odeme yapilmis. ne yapmam gerekli

 55. Değerli hocam, yazınız gerçekten benim için de yol gösterici oldu. 06.06.2017 tarihinde telefonla kart bilgilerim alındı ve maalesef telefonuma gelen 3D şifreyi söyledim. Nasıl yaptığımı düşündükçe aklım almıyor. Ben de yapılan harcamalardan birisi yurt içi.Yurt içi firmasıyla direkt irtibata geçerek 1695 tl nin iadesini sağladı. Ancak diğer harcama yurt dışı, “TOO NEW LİFE KAZAKHSTAN ALMATY” diye bir firma. Araştırmalarıma rağmen firmaya dair hiçbir iletişim yolu bulamadım. Ateşelik, konsolosluk, ekonomi bakanlığı, kazakistan girişimciler odası gibi gibi her türlü yere mail attım. Şimdilik ikisinden “araştırmalarımız sonucu kazakistanda böyle bir firmaya rastlanmamıştır” şeklinde cevap geldi. Paylaşımınızı incelediğimde sizde de 3D şifreli olan işlemler görüyorum.Sizce bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  1. 3D onayı olması bankanın iptal yapmaması için bir gerekçe olabilir. Umarım paranızı geri alırsınız.

   1. Banka maalesef bunu gerekçe göstererek olumsuz cevap verdi. Ancak sizin paylaşımınızda da 3d olduğunu görüyorum. Hem bankaya birkaç saat içinde haber verdiğim halde işlemi iptal etmedikleri için hem de sizin bu paylaşımınıza dayanarak tüketici hakem heyetine gitmeyi planlıyorum.

    1. Bendeki tüm işlemler 3d li değildi. 3d li işlemleri telefonla yada mailleşerek iptal ettirdim. İşlemler 3d li yapıldığı için ekstreyi ödemek zorunda kalabilirsiniz diye düşünüyorum bir avukattan hukuki yardım almanız daha iyi olacaktır.

 56. osman bey epin sitesi üzerinden kredi kartı dolandırıcığına uğradım epin sitesine bu durumu bildirdim işlemin iptalini talep ettim onlarda hepsiburada .comla ilişkilerinin olduğunu ordan iletişime geçip iptal ettirmem gerektiğini bildirdiler bende hepsiburada sitesinin müşteri hizmetlerini aradım onlarda bana fraud@hepsi.com a e mail atmam gerektiğini bildirdiler adrese e mail gönderme işlemi yapılmıyo adres tanımlanamadı diyor siz hepsiburada .comla nasıl iletişime geçmiştiniz lütfen yardımcı olun gerçekten büyük sıkıntıdayım anlıycağınız e mail de atamadım nasıl iletişime geçicem

 57. Osman Bey ben 26.07.2017 tarihinde 0850nli bir numaradan arayan birisi kart kullanım ücreti iadesini yapmak için telefonunuza gelecek şifreyi söyleyin dedi o sırada alışverişte olduğum için çok dikkat etmeden şifreyi verdim ertesi gün hesabıma giriş yaptığımda 3828 liralık iki harcama provizyonda bekliyordu Garanti mh ni arayıp kartımı iptal ettirdim ve şubeye giderek harcama iptali talep ettim ardından karakola giderek şikayette bulundum Banka Gold teknoloji mağasından ürün teslim edilmemişse olumlu dönüş yapılabileceğini söyledi ve ben karakolda magazayla görüştüm ve ürünün teslimini iptal ettiklerini söyleydiler bankanızın harcama iptali yazısı bize ulaşınca paranınız kredi kaartınızın hesabına aktarılır dediler bugünse bamkadan gelen mesaj harcama iptalinin reddedilmesiyle alakalıydı banka 3d scurity
  şifresiyle yapıldığından iptal etmiyormuş harcamayı ve ektreye de geçmişti harcama gold müşteri hizmetleriyle yine görüştüm ve paranın kredi kartı hesabına iadesini istedim ancak iadelerimiz çok yoğun bankanız harcama itirazını göndersin dediler durumu izah ettim iadeler yoğun ürün teslim edilmediği için paranızın iadesi 1 yada 2 ay sürebilir dediler hızlandırıma imkamız yok dedi işlem sırasına göre kartınıza iade yapılır dediler ve ben şuan ciddi derecede mağdur oldum.. o kadar borcu nasıl ödeyeceğim bana bu parayı daha hızlı iade edilebilmesi konusunda bir tavsiyeniz olurmu..?

 58. Osman bey facebook uzerinden akbank linkine tıkladım siteye tc kimlik no ve sifremle giris yaptm ve bana aktivasyon kodu geldi aktivasyon kodunuda girince aninda hesabımdakı parayı turkcell numarasina yollamıslar bankayı arayıp durumi bildirim kartlarımı hesabımķ kapattırdim fakat banka bilgim dısında oldugunu bildirmem icin yarin subeye gitmem gerektigini ve savcılıgada suc duyurusunda bulunmamı söyledi parayı iadesi icinde 30 gun le 180 gün arasinda incelendikten sonra anca geri odemesini yapilicakmıs acaba nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursaniz cok sevinirim

 59. merhaba osman bey akbank kredi kartımla 5 adet toplamda 6051 tl lik avea telefon fatura ödemesi yapılmış. kart harcama itirazında bulundum banka cevabı şöyle internet bankacılığına tek şifre ile giriş yapılarak işlem yapılmış bankamız internet bankacılığında yüksek güvenlik önlemleri alıyor bu yüzden itirazınızın ödemesini maalesef yapamıyoruz diye yazımışlardı ne yapmam gerekiyor acil cevaplarınızı bekliyorum

 60. Merhaba osman bey sizden çok rica ediyorum lütfen yardım edin.evimde otururken cep tekefonuma 3d şifreler gelmeye başladı 8 kalem falan alışveriş yapılmış ama bu alisverislerden zerre kadar haberim yok itiraz ettim banka şifre ile işlem yapıldığı için itirazimi ret etti ne yapabilirim magdurum lütfen yardım edin ne olur ..

  1. Şifreli alışverişleri tamamlayamamışlardır siz şifreyi söylemedikçe şifresiz işlemlerde de iade ihtimali yüksek

 61. Osman hoca
  14.01.2018 tarihinde Vakıfbank kredi kartımdan haberim olmadan GEARBEST.COM adlı firmadan 311,66 dolarlık ve 18.01.2018 tarihinde de TRENDYOL.COM adlı firmadan 789 TL alışveriş yapılmış. Telefonuma bunlarla ilgili herhangi bir doğrulama şifresi gelmemiş. Tesadüfen 18.01.2018 tarihinde internet hesabımı kontrol ederken bu alışverişlerin farkına vardım. Geç saat olduğu için derhal Vakıfbank müşteri hizmetlerini aradım. Kartımı iptal ettiler. Daha sonra Trendyol.com müşteri hizmetlerini aradım. Saat 23.00 den sonra çalışmıyorlarmış. Ertesi gün 19.01.2018 tarihinde tekrar Trendyol.com u aradım. Firma benden bazı bilgiler sorarak gün içinde bana döneceklerini söylediler. Aynı gün içinde Vakıfbank şubesine giderek şikâyet dilekçesi verdim. Dilekçede iki firmadan yapılan alışveriş miktarlarını yazdım. Banka bana konuyu araştırıp döneceklerini söyledi. Bu araştırmanın ne kadar süreceğini sordum. En az 2 ay süreceğini söylediler. Bankadan ayrıldıktan 5-6 saat sonra TRENDYOL.COM firmasını tekrar arayıp son durumu sordum.Malzemeler kargoya verilmediği için alışverişi durdurduklarını ve 789 TL yi kredi kartıma iade edeceklerini söylediler.Bir gün sonra gelen mesajda paranın iade edildiğini söylediler.Hesabımı kontrol ettiğimde paranın iade edildiğini gördüm.
  Diğer alışveriş firmasının (GEARBEST.COM)’un müşteri hizmetleri telefonu olmadığı için o firmayı arayamadım.Bu durumda bankanın ne yapacağını ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğum için sonucunu bekliyorum.
  İnternetten bu dolandırıcılık olaylarını okurken sizin web sitenizi gördüm.Bu GEARBEST.COM firmasından yapılan alışveriş için ne yapmalıyım.Bu arada kredi kartı borcunun ödeme zamanı geldi.Bu borcu ödeyecek miyim? Yoksa bankanın cevabını bekleyeceğim.
  Yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. Ekstreyi ödemeniz gerekir. Yabancı siteyle alakalı da mail yolu iletişime geçebilirdiniz.

 62. Osman bey merhaba. Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Yukarıda aygül hanımın başına gelenlerin bir benzeri de benim başıma 19.02.2018 tarihinde geldi. Yurtdışından kartınızdan çekim yapılmak isteniyor diye TEB bankasının sözde kobi güvenlik birimi olduğunu söyleyen bir bayan aradı. TEB ile yıllardır çalışıyorum ve işim gereği de banka prosedürlerini az çok biliyorum ve internet alışverişinde bilinçli olduğumu düşünürdüm. !9 şubat günü akşam 17.44 gibi arandım ve telefonuma gelen şifreyi gayriihtiyari söyledim.Neyse 11 dk civarı görüştükten sonra kapatır kapatmaz anladım olayı. Hemen TEB i arayıp karta şüpheli işlem başvurusu yaptım kapattırdım hemen emniyet merkezine gidip ifade verdim. Kartımdan thr,ft-sh.com adlı siteden 225 USD çekilmiş.Ertesi gün de hemen açık provizyonda bekleyen işleme tedbir koydurmaya çalıştım, kartın çıkarıldığı TEb şubesinden tutun da kendi şubem aklınıza gelebilecek heryere olayı ilettim. Sizin yaptığınız gibi karşı firmaya da ingilizce mail attım.Banka Haklı olmam durumunda paranın iade edilebileceğini bunun da 40-50 gün alabileceğini söylediler. Haksız olma durumum ne olabiklr dalgınlıkla şifreyi söylemem mi? Sonuçta bu biraz da bankanın güvenlik açığı değil midir ve ne yapmalıyım şu aşamada bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

  1. Sizin yaşadığınız bu duruma sosyal mühendislik deniyor. Sonuçta güvenlik SMS bilgisini kendi elinizle verdiğiniz için haksız çıkma ihtimaliniz yüksek. Banka müşterilerinin kandırılma ihtimaline ne yapabilir?

 63. Bilgilendirici ve yol gösteren yazınız için teşekkür ederim. Aynı sorunu yaşadım ve hesaptan çekilmeden email göndererek iptal ettirdim işlemi.
  1 günde çözüldü 🙏🏻

 64. Osman Bey merhaba, Benzer bir durumu bugün yaşadım. Garanti Bankasını kullanıyorum. Mesajlar gelmeye başladıktan sonra kartı iptal ettirdim ve itiraz formu doldurdum. Paranın çekildiği firmayı internetten araştırıp buldum ve aradım. İşlemi iptal edemeyeceğini belirtti. Bu durumda parayı geri alma şansım var mıdır? Banka bu ödemeyi yapar mı? Konu ile ilgili bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 65. Merhaba Osman Bey, Yazınızı dikkatlice sonunu kadar okudum. Ellerinize sağlık. Çok faydalı oldu. Benim size bir konuda sormak istediğim bir şey var. Böylesine ne duydum ne işittim. Aynı ofiste çalıştığım arkadaşımın maaş kartından iki kere üst üste nakit çekim yapılmış. Kart kendi cüzdanında. Kartını web üzerinde hiç bir alışveriş sitelerinde kullanmadı. Garanti bankasına bu durumu iletince kendisine 180 gün içinde dönüş yapacaklarına dair mail attılar. Size sormak istediğim kısım, bu nakit çekimi nasıl yapabiliyorlar? Şifre olmadan nakit çekimi yapabilirler mi?

  1. Arkadaşınızın karşılaştığı durum bence kart klonlama işlemine benziyor. Kartla ödeme yaparken kartı farklı bir cihazdan geçirip bilgileri alıyorlar daha sonra plastik karta basıyorlar ve çekim yapıyorlar diye düşünüyorum. Şifreyi de kart bilgilerini alırken görmüş olabilirler.

 66. Benzer bir olay benimde başıma geldi Google Ads 34***** adwors hesabımdan kartımdan 550 tl çekim yapılmış.Bankaya itirazda bulundum google mail attım ama ingilizce sayfalara aktardı benim eşim beden ògretmeni olduģu için biz pek başarılı olamadık😊,yinede şùpheli işlem tespit edildi ve hesabınız askıya alındı mesajı geldi.Ùç gùn içerisinde dònùş yapılacaktır dendi.
  Para mı geri almak için sizce bu yeterli olur mu?

 67. Benim kredi kartımdan bilgim dışında 250€ Facebk Ads isimli işyerine ödeme yapılmış bankayı aradım provizyondayken iptal etmedi.İtiraz dilekçsi gönderdim,savcılığa da haftaiçi suç duyurusunda bulunacağım,hocam bende sizin ingilizce metninizi kendime göre revize ederek appeals@facebook.com a gönderdim de acaba doğru maile mi gönderdim bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventy + = 74